Wielkie święto sceny, czyli 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia nadchodzi! Festiwal, w programie, którego znalazł się m.in. konkurs przedstawień oraz przegląd prapremier i debiutów, rozpocznie się w środę (5 grudnia) i potrwa do 13 grudnia (czwartek). Wydarzenie organizowane jest przez Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Na widzów czeka pełen różnorodnych barw, form i wizji teatralny kalejdoskop. Piekielne emocje konkursu polskich przedstawień (Inferno), czyściec festiwalowych prapremier i wydarzeń specjalnych (Purgatorio) oraz raj najświeższych produkcji reżyserów młodego pokolenia (Paradiso) złożą się na fascynujący obraz ostatniego sezonu teatralnego.
W części konkursowej Inferno pojawią się najszerzej dyskutowane premiery 2012 roku. W Programie znajdą się m.in. dwie głośne wariacje na temat sztuk Shakespeara ?Opowieści afrykańskie? w reż. Krzysztofa Warlikowskiego oraz ?Burza? w reż. Mai Kleczewskiej. Zobaczyć będzie można także ?Dwunastu gniewnych ludzi? w reż. Radosława Rychcika, ?Iwonę, księżniczka Burgunda? Krzysztofa Garbaczewskiego. W konkursie nie mogło oczywiście zabraknąć wałbrzyskiego przedstawienia Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego O Dobru oraz budzącej kontrowersję w środowisku krytyków teatralnych Poczekalni.0 Krystiana Lupy.
W program Purgatorio znajdą się m.in. trzy koprodukcje z Teatrem Łaźnia Nowa: ?Niewierni? w reż. Piotra Ratajczaka, ?Pieta? w reż. Zenona Fajfera oraz trailer spektaklu ?W pewien sierpniowy wieczór? Radosława Rychcika, a także liczne imprezy branżowe, wykłady, spotkania twórców, teoretyków i krytyków teatru z publicznością. Nie zabraknie też pokazów towarzyszących i specjalnych spektakli takich jak nagradzane i kontrowersyjne ?Lubiewo? w reż Piotra Siekluckiego z Teatru Nowego w Krakowie, ciekawego i pełnego ekspresji spektaklu tanecznego Claude?a Bardouil ?Nancy. Wywiad? z Nowego Teatru i najnowszej produkcji Narodowego Starego Teatru ?Śmierć i zmartwychwstanie świata? w reż. Eweliny Marciniak.
W ramach Paradiso widzowie poznają młodych, nieodkrytych bądź jeszcze nie docenionych przez środowisko teatralne reżyserów i aktorów: Ewelinę Marciniak (?Zbrodnia?), Bartosza Frąckowiaka (?Komornicka. Biografia Pozorna?), Szymona Kaczmarka (?Jądro ciemności?). Pojawią się też dwa spektakle przygotowane ze studentami krakowskiej PWST przez Magdę Miklasz (?Ferdydurke?) i Pawła Świątka (?Healter Skelter?).
Konkursowe spektakle oceni międzynarodowe jury składające się z dyrektorów światowych festiwali teatralnych. Eva Maarika Schmitz (Stage Helsinki Theatre Festival , Max Philip Aschenbrenner (Südpol Luzern), Dario Loperfido (FIBA Festival Internacional de Buenos Aires) oraz So Kwok Wan (Hong Kong Arts Festival) wybiorą twórców, którzy ich zdaniem okazali się najlepsi w sześciu konkursowych kategoriach. Statuetki Boskiego Komedianta przyznane zostaną za najlepsze przedstawienie (Krakowska Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Krakowa) oraz najlepszą: reżyserię, rolę męską, rolę kobiecą, scenografię i muzykę (Nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia organizowany jest przez Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Po raz pierwszy zawładnął deskami krakowskich scen w grudniu 2008 roku. Od tego czasu stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu teatralnym. Krakowską Nagrodę Teatralną za Najlepsze Przedstawienie przyznano do tej pory spektaklom: ?Factory 2? (reż. Krystian Lupa, 2008), ?Między nami dobrze jest? (reż. Grzegorz Jarzyna, 2009) oraz dwóm przedstawieniom w reż. Moniki Strzępki – ?Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej? (2010) oraz ?Tęczowa trybuna 2012? (2011). Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.boskakomedia.pl.