Jeszcze w tym tygodniu ruszy modernizacja toru kajakarswta górskiego przy ul. Kolnej w Krakowie. Inwestycja jest konieczna ze względu na mające się odbyć w czerwcu tego roku Mistrzostwa Europy Seniorów w kajakarstwie górskim. Przebudowa toru, którą na zlecenie Zarządu Infrastruktury Sportowej (ZIS), wykona Skanska, będzie kosztowała 428 tys. PLN netto.
Dziś ( 18 lutego ) w siedzibie ZIS w Krakowie została podpisana umowa na modernizację toru kajakowego. Skanska do prac remontowych przystąpi jeszcze w tym tygodniu. Inwestycja zostanie zrealizowana do połowy kwietnia, tak aby w czerwcu na obiekcie mogły się odbyć Mistrzostwa Europy.
Odnowa na ME
Mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskim odbędą się w Krakowie w dniach 6-9 czerwca 2013 r. W związku z tym wydarzeniem konieczna jest modernizacja toru, tak aby spełniał on niezbędne międzynarodowe parametry dla tego typu zawodów
? Przebudowa toru będzie polegać na podniesieniu dna koryta skokowo do 70 cm na odcinku pomiędzy 90 a 150 m ? mówi Marek Kucwaj, Menadżer Projektów, Skanska. ?
Podniesiemy też ścianę boczną koryta toru o wysokość 70 cm po obu jego stronach na odcinku od wylotu z basenu startowego do pierwszego przewężenia w torze. Wykonane też będą schody betonowe i podniesiona stalowa kładka nad torem. Po przebudowie zwiększy się prędkość przepływającej przez tor wody. Podniosą się też walory użytkowe i sportowe toru. Poza samą modernizacją, Skanska wykona też uporządkowanie terenu wokół obiektu oraz wymieni figury stanowiące elementy toru przeszkód.
Olimpijski tor przy Kolnej
Tor kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej w Krakowie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Inwestycję zrealizowała w 2003 r. Skanska, która teraz zmodernizuje obiekt. Tor umożliwia całoroczne (dzięki zadaszeniu) organizowanie treningów i zawodów kajakarstwa górskiego. Obiekt pełni rolę Kontynentalnego Centrum Szkolenia w Kajakarstwie Slalomowym pod patronatem ICF. Jest też ośrodkiem przygotowań olimpijskich polskiej kadry narodowej. Ma on długość 320 m, szerokość 12-14 m i głębokość 1,45 m. Wraz z kanałami doprowadzającymi wodę rozciąga się na długość około 600 m.
Tor jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych rekreacją i uprawianiem sportów wodnych. Organizowane są tutaj m.in. spływy pontonowe, kajakowe, pokazy oraz rafting.
Wodne atrakcje Skanska
Modernizacja toru kajakowego w Krakowie to nie jedyna inwestycja w zakresie wodnej infrastruktury prowadzona aktualnie przez Skanska. Firma buduje obecnie m.in. Park Wodny STAWY w Starym Sączu, który powstaje na terenach istniejących stawów. Z kolei w gminie Tarnobrzeg Skanska buduje stanicę żeglarską oraz keję – pomosty pływające nad Jeziorem Tarnobrzeskim.