Strażnicy miejscy z Referatu Ekologicznego zakończyli czwarty miesiąc kontroli palenisk i pieców grzewczych. Obecne działania będą prowadzone jeszcze do końca marca. Dyżurni we wszystkich Oddziałach cały czas czekają na niepokojące sygnały od krakowian pod bezpłatnym numerem alarmowym ? 986.
4 miesiące kontroli
Od początku listopada 2012 roku do końca lutego br. funkcjonariusze przeprowadzili łącznie ? 1746 kontroli spalania odpadów (166 razy towarzyszyli im inspektorzy Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa).
W 109 przypadkach ujawniono proceder spalania odpadów (pobrano 6 próbek popiołu do analizy). Strażnicy nałożyli w związku z tym 72 mandaty karne na kwotę 8 550 złotych, sporządzili 4 notatki pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli 34 osoby.
Naruszenie przepisów z zakresu czystości i porządku
Funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadząc kontrole spalania odpadów sprawdzają czy właściciele posesji dbają w sposób właściwy o czystość i porządek. Bywa z tym różnie.
W ciągu ostatnich czterech miesięcy strażnicy nałożyli 550 mandatów karnych na łączną kwotę 77 360 złotych, przygotowali 12 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu oraz pouczyli 419 osób.
8 mandatów karnych na kwotę 800 złotych nałożyli na osoby, które uchylały się od obowiązku wynikającego z art. 64 Kodeksu Wykroczeń (umieszczenie, utrzymanie, oświetlenie tabliczki z numerem posesji).
Art. 191 ? Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny?.
Grożą za to mandaty karne ? od 20 do 500 złotych lub decyzją sądu ? kary grzywny ? do 5 000 złotych
Kontrole strażników miejskich prowadzone są zgodnie z artykułem 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. W myśl tego artykułu kontrolujący są uprawnieni do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę oraz od 6.00 ? 22.00 na pozostały teren.
Interaktywna mapa spalania odpadów
Jest to narzędzie wspomagające walkę z nielegalnym spalaniem odpadów. Pomysł opracowania interaktywnej mapy powstał m.in. po rozmowach ze stowarzyszeniami i ruchami społecznymi działającymi na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie.
Interaktywna mapa jest dostępna pod adresami: www.krakow.pl/spalanie oraz www.strazmiejska.krakow.pl