Ekonomia w sztuce to trzecia z kolei wystawa realizowana przez MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie z serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka, religia czy sztuka. Do tej pory odbyły się dwie wystawy ? Historia w sztuce i Sport w sztuce. Celem cyklu jest prezentacja pojęć, na pozór jednoznacznych, poprzez różnorodność interpretacji artystycznych. Kolejnym ? pokazanie, jak wiele twórczych inspiracji i możliwości symbolicznych kryje się w codzienności.
Zderzenie ekonomii ze sztuką w pierwszym momencie wydaje się trudne. Z jednej strony mamy dyscyplinę pragmatyczną, chłodną, opartą na kalkulacjach, z drugiej dziedzinę prywatną, uprawnioną do nieograniczonej fantazji. Jednak okazuje się, że ekonomia zawiera w sobie wiele aspektów, które zaczepiają, prowokują i inspirują artystów. Pierwszy zespół inspiratorów dotyczy problemu wartości: w jaki sposób wartość jest kreowana, co ją symbolizuje, jak można nią manipulować, na czym polega jej sztuczność lub umowność. Drugi odnosi się do etyczności działań i mechanizmów ekonomicznych: do jakiego stopnia sukces ekonomiczny usprawiedliwia kompromisy etyczne, czy bogatszy powinien czuć się winny. Trzeci z kolei operuje wizerunkami wartości: banknotami oraz papierami wartościowymi. Czwarty wiąże problemy ekonomiczne ze społecznymi. Piąty rozważa gry ekonomiczne w obrębie sztuki: co decyduje o wartości dzieła, na czym polegają gry rynkowe, dlaczego dzieło ma wartość, co to znaczy być właścicielem dzieła.
Ekonomia okazuje się dziedziną o szerokich możliwościach inspiracyjnych dla sztuki, dlatego postanowiliśmy zaprezentować tę relację poprzez międzynarodową wystawę kilkudziesięciu artystów, wykorzystując przy tym wzrost zainteresowania ekonomią spowodowany kryzysem światowym.
Wystawie towarzyszyć będzie polsko-angielski katalog.
Spokojna Tour Now – otwarcie Galerii Re
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jest instytucją prezentującą i promującą sztukę XX wieku. Program wystaw i wydarzeń im towarzyszących jest skonstruowany tak by pokazywać sztukę współczesną w jak najszerszym kontekście. Stawiając sobie za cel ukazanie zjawisk najnowszych, MOCAK prezentuje je u samego źródła, jakim są działania dopiero kształtujących się talentów. Dlatego trzecia galeria MOCAK-u Galeria Re (po Alfie i Becie) przeznaczona będzie dla studentów szkół artystycznych z Polski i całego świata. Działania wokół galerii oprócz charakteru wystawienniczego, obejmą również funkcję edukacyjną. Będzie to próba zapoznania młodych twórców wchodzących na rynek sztuki, z funkcjonowaniem instytucji i galerii.
Pierwszym wydarzeniem zapowiadającym działalność galerii jest prezentacja prac studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zrealizowanych w ramach kilkuletniego projektu Muzeum pod tytułem Po co jest sztuka? W ciągu rocznego seminarium odbyły się spotkania ze studentami, podczas których dyskutowano i zastanawiano się nad sensem sztuki zarówno w kontekście społecznym, edukacyjnym jak i indywidualnym. Efektem seminarium są prace wykonane przez uczestników, które od października 2012 roku, są cyklicznie pokazywane w różnych przestrzeniach Muzeum.
Wystawą inaugurującą działalność galerii w maju 2013 roku, będzie koncert studentów Pracowni Działań Przestrzennych warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prowadzonej przez Mirosława Bałkę. PDP ORKIESTRA wykonała utwór muzyczny powstały w wyniku analizy historii i kultury Krakowa. Utwór został przygotowany specjalnie na inaugurację nowej przestrzeni wystawienniczej MOCAK-u dedykowanej młodym twórcom. Oficjalne otwarcie galerii i koncert PDP Orkiestra odbył się 16.05 o godz.19.00.
TADEUSZ ROLKE – Studio Rolke
Podczas wieloletniej pracy ? od pierwszych zachowanych zdjęć z 1944 roku aż do dzisiaj ?Tadeusz Rolke stara się za pomocą aparatu ?łapać chwile?. Przez wiele lat pracował jako reporter, rejestrował happeningi w galerii Foksal i fotografował modę dla czasopisma ?Przekrój?. Na wystawie w MOCAK-u prezentujemy zdjęcia, które (za zgodą właściciela) z archiwum fotografa wydobył Witek Orski, artysta i kurator związany z warszawską galerią Czułość.
Dzięki temu spotkaniu dwóch fotografów mamy okazję oglądać kulisy pracy Rolkego z modelkami. Podobnie jak w słynnym albumie Helmuta Newtona Us and Them, możemy zobaczyć nie tylko efekty pracy fotografa, ale i jego samego w otoczeniu modelek. Zamiast podziwiać kobiece ciała, obserwujemy budowanie relacji między modelkami i fotografem, poznajemy samego mistrza. Moda PRL-u jest w tym wypadku tłem opowieści, która dzisiaj nie mogłaby się już zdarzyć. Zamiast ogromnego przemysłu ? oglądamy kameralne spotkania, zamiast produktów światowych korporacji ? zgrzebne ubrania produkcji krajowej.
Tadeusz Rolke (ur. 1929, Warszawa)
Klasyk polskiej fotografii reportażowej. Podczas wieloletniej kariery pracował m.in. dla magazynów ?Ty i Ja?, ?Przekrój?, ?Stolica?, ?Świat?. W latach 70. wyemigrował do Niemiec, gdzie stworzył w Hamburgu słynny cykl ?Fischmarkt?. Po powrocie do Polski w latach 80. wydał trzy albumy. Dzisiaj pracuje i mieszka w Warszawie.
Fotorelacja – Grzegorz Łyko / INFO Kraków24[nggallery id=916]