Od 2010 roku do chwili obecnej cyfronetowy superkomputer ZEUS jest nieprzerwanie obecny na liście TOP500 (już 6-krotnie) jako najszybszy komputer w Polsce. Zeus jest pierwszym polskim systemem obliczeniowym czterokrotnie sklasyfikowanym na tzw. liście TOP100, czyli liście stu najszybszych komputerów świata.
Dzięki Zeusowi można zaprojektować nowy lek w 2 tygodnie, przeprowadzając stosowne obliczenia i symulacje, które w klasycznych warunkach trwałyby ponad 160 lat. Zeus wspiera obliczeniowo eksperymenty fizyki wysokich energii prowadzone na Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN pod Genewą, których efektem jest między innymi odnalezienie boskiej cząstki Higgsa. Na Zeusie prowadzi się liczne obliczenia związane z chemią kwantową, badaniem i projektowaniem nowych materiałów, poszukiwaniem nowych planet i wiele innych. W roku 2012 Zeus wykonał ponad 8 milionów zadań obliczeniowych dla nauki.
Zeus to kilka partycji zróżnicowanych pod względem architektury zasobów obliczeniowych:
-
klasyczny klaster serwerów obliczeniowych,
-
zestaw serwerów wyposażonych w akceleratory graficzne GPGPU i FPGA,
-
wirtualny komputer SMP z dużą, współdzieloną pamięcią, wykorzystujący oprogramowanie vSMP,
-
klaster serwerów z dużą ilością pamięci (tzw. grube węzły).
Moc obliczeniowa Zeusa: 357,5 Tflops (teraflopsów)
Liczba rdzeni obliczeniowych: 23 932
Pamięć operacyjna: 60 TB (terabajtów)
Pamięć dyskowa: 1,8 PB (petabajta)
System operacyjny: Scientific Linux
Według raportów organizacji Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC), pracujący w ACK Cyfronet AGH system obliczeniowy Zeus-vSMP, oferuje moc obliczeniową porównywalną z najwydajniejszymi systemami komputerowymi tego typu na świecie. W teście SPECint_rate_base2006 maszyna osiągnęła wartość 13 600, co stawia Cyfronetowy system obliczeniowy ZEUS-vSMP na piątym miejscu na świecie (a pierwszym w Europie).
Zeus-vSMP jest największą na świecie tego typu instalacją bazującą na sprzęcie firmy Hewlett-Packard.
Zeus został sfinansowany ze środków:
-
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013
-
dotacji inwestycyjnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
-
środków własnych ACK Cyfronet AGH
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24[nggallery id=932]