Trwa społeczna dyskusja na temat propozycji przekształcenia dawnego hotelu Cracovia w galerię handlową. Pomysłowi sprzeciwiają się małopolscy przedsiębiorcy i rzemieślnicy, którzy wystosowali w tej sprawie list do Zastępcy Prezydenta Krakowa Elżbiety Koterby. Proponują remont i unowocześnienie budynku na kilkugwiazdkowy hotel.
W piśmie do Wiceprezydent Elżbiety Koterby, Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości – mgr. inż. Zdzisław Trela pisze: ?Kolejna galeria handlowa w ścisłym centrum Krakowa ? przy obecnych dwóch istniejących ? jest naszym zdaniem niepotrzebna i zwiększy natężenie ruchu samochodowego i pogłębi chaos przejezdny w tej części Krakowa?
?Naszym zdaniem należy zachować usługowy charakter tego budynku np. poprzez odremontowanie i unowocześnienie go na kilkugwiazdkowy hotel, który przez lata pełnił znakomicie swoją rolę i korzystnie kojarzył się turystom i gościom [?]? ? czytamy w liście.
Wyburzeniu hotelu przeciwne są także Fundacja Instytut Architektury oraz Krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto. W internecie zbierają podpisy pod petycją do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Zastępcy Prezydenta Krakowa ? Elżbiety Koterby, w sprawie objęcia budynków Kina Kijów i Hotelu Cracovia ochroną prawną. ?Uważamy, że hotel ?Cracovia? stanowi istotne świadectwo
minionej epoki, a jego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną i artystyczną? ? pisze w petycji Kacper Kępiński reprezentujący organizacje. Szczegóły pod adresem:
http://www.petycje.pl/petycja/9683/zabytki_modernizmu_prawnie_chronione.html
Przypomnijmy, że pomysł, aby na miejscu dawnego Hotelu Cracovia powstała galeria z przewagą funkcji handlowej jest sprzeczny z zapisami Studium i projektem planu zagospodarowania przestrzennego „Błonia Krakowskie”. Plan przewiduje natomiast szereg funkcji, które mogą zostać tam zrealizowane przez inwestora. To np. biura, galerie sztuki, instytucje kultury i nauki, a nawet apartamenty.