Grupa pseudokibiców chcąc ugruntować swoje ?wpływy? na osiedlu Kozłówek próbowała przemocą podporządkować rówieśników, sympatyzujących z tym samym klubem piłkarskim i ?wykluczyć? ze swojego środowiska tych, którzy nie ulegali wpływom. Policjanci komisariatu 6 w Krakowie rozpracowali grupę chuliganów i zatrzymali siedmiu mężczyzn podejrzewanych o ?terroryzowanie? ofiar . Zatrzymanym przedstawiono już zarzuty ? pobicia i kierowania gróźb. Wobec najbardziej agresywnych pseudokibiców zastosowano tymczasowe aresztowania, pozostałych oddano pod policyjny dozór i zastosowano wobec nich zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i kontaktowania się z nimi – poinformowała kom. Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.
Funkcjonariusze wydziału kryminalnego z Komisariatu 6 Policji w Krakowie rozpracowując środowiska pseudokibiców obserwowali zjawisko ?walki o wpływy? na osiedlu Kozłówek. Choć było wiadomo, że pewna grupa osób próbuje przemocą wymusić na tym osiedlu ?posłuch? i podporządkowanie jej interesom, to jednak trudno było sformułować konkretne zarzuty wobec członków tej grupy ? pokrzywdzeni nie zgłaszali, że są ?nękani?, a gdy dochodziło do eskalacji przemocy i pobicia odmawiali współpracy – mówi kom. Padło z małopolskiej policji. Tak było na przykład pod koniec kwietnia br. kiedy to młody człowiek został napadnięty i pobity przez grupę, deklarujących sympatię do tego samego co on klubu piłkarskiego. Wskutek pobicia mężczyzna doznał m.in. urazu głowy, rany ciętej przedramienia i stłuczenia klatki piersiowej. Mimo to nie zdecydował się na zgłoszenie sprawy. Spowodowało to eskalację przemocy ze strony napastników ? zaczęli przesiadywać przed jego blokiem, uporczywie dzwonili domofonem próbując wywołać go na zewnątrz, wyczekiwali kiedy pojawi się przed blokiem ? wówczas ?napadali? na niego, grożąc mu pobiciem. Grozili także bliskim mu osobom. Zastraszanie znacznie utrudniło mężczyźnie swobodne poruszanie się po osiedlu oraz wywołało u niego obawę, że wypowiadane groźby mogą zostać spełnione.
Policjanci zatrzymali członków grupy wymuszającej podporządkowanie i ?rozliczyli? z przestępczych działań. Podczas przeszukań zabezpieczono u sprawców noże, pałki, gaz łzawiący ? przedmioty które były używane do ?terroryzowania? ofiar. Odnalezione zostały także gadżety z logo jednego z krakowskich klubów piłkarskich (innego niż ten, z którym utożsamiali się zatrzymani), które prawdopodobnie stanowią ?zdobycz? z napaści na inne osoby oraz około 1000 sztuk tzw. ?wlepek?, którymi pseudokibice zaznaczają swoją ?dominację?.
Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli u zatrzymanych pieniądze.
Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków ? Podgórze. Ma charakter rozwojowy ? policjanci sprawdzają, czy zatrzymane osoby mogły dopuścić się także innych przestępstw.
Sprawą zajmuje się grupa utworzona m.in. z policjantów komendy wojewódzkiej, miejskiej i CBŚ, wspierana pracą ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego. Także w krakowskich prokuraturach rejonowych wyznaczeni zostali prokuratorzy, do których będą trafiały sprawy pseudokibiców.
Od początku roku policjanci w Małopolsce zatrzymali 135 pseudokibiców do różnych spraw ? głównie związanych z handlem narkotykami na dużą skalę, ale także pobić i bójek z użyciem niebezpiecznych narzędzi, kradzieży i rozbojów oraz zakłócenia porządku publicznego w trakcie odbywających się imprez masowych.