Zbliża się największa kolarska impreza w Polsce ? 27 lipca (sobota) wystartuje 70. jubileuszowa edycja Tour de Pologne. Dziś (5 lipca, piątek) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang oraz Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal podpisali umowę na organizację startu III etapu oraz mety VII etapu wyścigu.
?Zawsze podkreślałem i będę podkreślał nadal, że Tour de Pologne ma ogromne znaczenie promocyjne dla Krakowa. Cały świat ogląda relacje z wyścigu, w których widać cały urok i piękno naszego miasta” ? mówił podczas dzisiejszej (5 lipca, piątek) uroczystości Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
?Dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Tour de Pologne. To ogromne wyzwanie logistyczne i miesiące przygotowań, Kraków bardzo nam w tym pomaga i zawsze stawiamy go jako wzór współpracy” ? mówił Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang.
W tym roku organizatorzy Tour de Pologne zaproponowali nową formułę zawodów. Wyścig rozpocznie się we włoskim Trydencie, gdzie odbędą się dwa pierwsze etapy ? z Rovereto do Madonna di Campiglio oraz z Marilleva Val di Sole do Val Di Fassa. Po dniu przerwy, kolarze zawitają do naszego kraju.
W trzecim etapie (a pierwszym w Polsce), we wtorek (30 lipca), kolarze wystartują z Krakowa ? z Rynku Głównego. Przed startem odbędzie się prezentacja uczestników wyścigu. Metę tego dnia przewidziano w Rzeszowie. Ze stolicy Podkarpacia zawodnicy przemieszczą się do Tarnowa, by stamtąd ruszyć do IV etapu, który zakończy się w Katowicach. W kolejnych dniach kolarze ścigać się będą na trasie Nowy Targ ? Zakopane ora Bukovina Terma Hotel Spa ? Bukowina Tatrzańska.
Tour de Pologne zakończy się 3 sierpnia (sobota) w Krakowie. Wcześniej kolarze będą musieli pokonać ostatni 37 km etap, tzw. czasówkę na trasie z Wieliczki. Meta będzie się znajdować na Rynku Głównym.
W 70. Tour de Pologne wystartuje m.in. tegoroczny zwycięzca Giro d’Italia, Włoch Vincenzo Nibali z grupy Astana. Pojawiła się również informacja o starcie mistrza olimpijskiego wjeździe indywidualnej na czas z Londynu i zwycięzcy ubiegłorocznego Tour de France, Bradleya Wigginsa z Wielkiej Brytanii. Ciekawostką tegorocznych zawodów jest to, że w trakcie dwóch pierwszych etapów w Trydencie kolarze pokonają cztery arcytrudne premie górskie pierwszej kategorii ? podjazd na metę pierwszego etapu w Madonna di Campiglio oraz na Passo Pampeago, Passo Costalunga oraz Passo Pordoi ? gdzie na wysokości 2239 m zakończy się drugi etap wyścigu.