Rada Miasta Krakowa podjęła dziś (10 lipca, środa) decyzję o przyznaniu medali Cracoviae Merenti w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Srebrne medale przyznano: Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność oraz Okręgowej Izbie Lekarskiej. Brązowe medale przyznano: prof. Stefanowi Dousie, Stanisławie Centkowskiej oraz prof. Jadwidze Romańskiej-Gabryś.
Z wnioskami o przyznanie medali wystąpiła Kapituła Medalu Cracoviae Merenti, w skład której wchodzą: Prezydent Miasta Krakowa (przewodniczący kapituły), Metropolita Krakowski oraz Rektor UJ. Medale przyznawane są w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Historia tworzenia Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność sięga początku lat 80. XX w. W sierpniu 1980 r. w wydziałach Huty im. Lenina wybuchła fala strajków, we wrześniu delegaci 16 komitetów strajkowych stworzyli Komitet Robotniczy Hutników. Determinacja hutników w czasie Kształtowania się zmian ustrojowych oraz w latach poprzedzających wydarzenia 1989 r. podobna była do determinacji stoczniowców. Krakowscy hutnicy licznie uczestniczyli w manifestacjach oraz starciach ulicznych, dając wyraz dezaprobaty dla sytuacji polityczno-ekonomicznej. Determinacja ta kierowana przez Komisję Robotnicza Hutników NSZZ ?Solidarność” miała także ogromny wpływ na demokratyczne przemiany dokonujące się w Krakowie.
Historia Okręgowej Izby Lekarskiej to ponad 120 lat tradycji. Obecnie Izba zajmuje się m.in. wydawaniem praw wykonania zawodu lekarza, organizuje szkolenia dla lekarzy, szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. W jej strukturze funkcjonuje Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. Zrzesza blisko 15 tys. lekarzy i lekarzy dentystów z terenu województwa małopolskiego i podkarpackiego.
Prof. Stefan Dousa od 35 lat jest przewodniczącym Rady Programowej Galerii Politechniki Krakowskiej, współzałożycielem ?Fundacji Promocji Miasta Krakowa”, od 1971 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Pracowni Rzeźby. Jego prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą. Wiele jego prac znajduje się na terenie Krakowa m.in. pomnik ?Obrońcom Krzyża w Nowej Hucie”, Erazma Jerzmanowskiego w Prokocimiu, popiersia Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki i marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Jordana. Jest autorem fontanny na placu Szczepańskim.
Stanisława Centkowska jest pielęgniarką, założycielką Fundacji dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie. Swoje życie osobiste i zawodowe związała z Krakowem i Małopolską. Od 1956 r. do dziś nieprzerwanie pracuje w służbie zdrowia. Za swoją pracę i zaangażowanie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jest też Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.
Prof. Jadwiga Romańska-Gabryś to jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich okresu powojennego. Nazywano ją ?Gildą stulecia”, ?najlepszą Butterfly”, ?najpiękniejszym polskim sopranem”. Przez wiele lat była primadonną Opery Krakowskiej.