Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz Urząd Miasta Krakowa informują, że po uzyskaniu zgody Rodziny śp. Sławomira Mrożka Kapituła Panteonu Narodowego zdecydowała o złożeniu prochów Pisarza w kryptach Panteonu w podziemiach krakowskiego kościoła pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła.
Zgodnie z życzeniem Pani Susany Mrożek pogrzeb będzie miał charakter religijny. Uroczystość poprzedzi msza św. żałobna w kościele św. św. Piotra i Pawła.
Organizacją pogrzebu zajmą się odpowiednie służby Miasta Krakowa. Data uroczystości zostanie podana w późniejszym terminie.
Przypominamu, że w czwartek nad ranem (15 sierpnia), w wieku 83 lat zmarł Sławomir Mrożek. Był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, dramaturgów, satyryków, prozaików i rysowników. W 1990 roku został Honorowym Obywatelem Krakowa.
Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie niedaleko Krakowa. Swoją karierę zaczynał jako rysownik w Przekroju w 1950 roku. W tym samym roku zadebiutował Opowiadaniami z Trzmielowej Góry oraz Półpancerzami. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramatPolicja, wydany w 1958 roku. Światową sławę przyniosły mu jednak dramaty. Do najsłynniejszych należy – wydane w 1964 roku – Tango, Letni Dzień z 1983 oraz Miłość na Krymiez 1993 roku.
Mrożek został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997). We wrześniu 2010 roku Sławomir Mrożek odebrał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1990 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę Varia. Jak zostałem filmowcem uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.
Przez lata zmagał się z chorobą spowodowaną udarem mózgu, który przeżył w 2002 roku. W czerwcu 2008 roku na stałe opuścił kraj i osiadł w Nicei na południu Francji.