Akcja została zaplanowana bardzo precyzyjnie, policjanci musieli zadbać w sposób szczególny o zapewnienie bezpieczeństwa porwanej kobiety – poinformowała podinsp. Mariusz Ciarka rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego.
Do porwania doszło na początku października br. ? uprowadzona została mieszkanka Krakowa. Bardzo szybko pojawiły się żądania okupu ? porywacze w zamian za obietnice uwolnienia ofiary żądali znacznej kwoty pieniędzy.
Sprawa została potraktowana przez policjantów priorytetowo. Powołana została specjalna grupa śledcza w skład której weszli doświadczeni policjanci Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo ? Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, wspomagani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Grupę bezpośrednio nadzorował Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek.
Nad rozwikłaniem sprawy i uwolnieniem porwanej osoby pracowało kilkudziesięciu policjantów z Krakowa, Katowic, Rzeszowa i Wrocławia w ścisłej współpracy z prokuratorami Prokuratury Okręgowej w Krakowie. W decydującej akcji działania policjantów wspierali także funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Precyzyjne ustalenia policjantów pozwoliły na dotarcie do miejsca, gdzie przetrzymywana była uprowadzona kobieta ? funkcjonariusze najpierw zadbali o zapewnienie bezpieczeństwa ofierze a zaraz potem przeprowadzili skoordynowaną akcję zatrzymania członków grupy stojących za porwaniem. Do policyjnego aresztu trafiło siedem osób ? sześciu mężczyzn i kobieta w wieku od 25 do 58 lat, wszyscy są mieszkańcami Śląska, niektórzy z nich byli już wcześniej karani.
Policjanci odnaleźli miejsca w których przetrzymywana była ofiara. Podczas prowadzonych przeszukań funkcjonariusze natrafili na narkotyki ? zabezpieczono znaczne ilości marihuany oraz amfetaminę, jak też atrapy broni, pistolet hukowy, amunicję, kominiarki i odzież stylizowaną na militarną. Odzyskane zostały także pieniądze i samochody którymi poruszali się sprawcy.
Śledztwo prowadzone w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie kwalifikuje działania sprawców jako zbrodnię przetrzymywania zakładnika w celu zmuszenia innych osób do określonego zachowania [przekazania okupu] tj. art. 252 par.1 kodeksu karnego. Grozi za to kara pozbawienia wolności do 15 lat, jednak na czas nie krótszy niż 3 lata.
Prowadzący sprawę analizują czy członkowie tej grupy mogą mieć na swoim ?koncie? także inne tego typu przestępstwa.