Kraków to miasto, w którym z sukcesem udało się wprowadzić zapisy o ochronie przestrzeni Starego Miasta tworząc park kulturowy i wypowiadając krucjatę przeciwko szkodliwym zjawiskom estetycznym. Od dziś (25 listopada, poniedziałek) właśnie tu (na pl. Szczepańskim) można oglądać wystawę prezentującą to, co dobrego, w ostatnich latach, wydarzyło się także w innych polskich miastach.
– Ta wystawa pokazuje, że śladem Krakowa, wiele miast zaczyna stawiać na rewitalizację lub inną formę ochrony swoich najcenniejszych przestrzeni. Warto skorzystać z naszych doświadczeń. To przynosi efekty ? napisał w słowie wstępnym do folderu wystawy Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
– Chcemy pokazać spojrzenie zdrowym okiem na to, co w ostatnich latach wydarzyło się w naszych miastach ? wyjaśniają organizatorzy wystawy. Dlaczego zdjęcia prezentowane są w stolicy Małopolski? – Kraków jest pierwszym dużym miastem, które z sukcesem dało odpór szkodliwej fali reklam i ulicznego handlu szpecących Stare Miasto. W ten sposób stał się moderatorem trwającej w całym kraju dyskusji na temat jakości otaczającej nas przestrzeni ? tłumaczą organizatorzy.
Na wystawie: Krajobraz to dobro publiczne można zobaczyć zdjęcia sześciu spektakularnych przykładów zagospodarowania przestrzeni publicznej. To miejsca, które dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i doświadczeniu projektantów, zostały ?odzyskane” dla nas wszystkich i które na tle panującego często w polskich miastach chaosu wyróżniają się estetyką i funkcjonalnością, stając się miejscami publicznymi na miarę XXI wieku. Zdjęcia przedstawiają: zrewitalizowane wyspy odrzańskie we Wrocławiu, Wyspę Młyńską w Bydgoszczy, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Centrum Nauki Kopernik, odbudowę Starego Miasta w Elblągu i zmodernizowane Krakowskie Przedmieście w Warszawie.
Wystawa była już prezentowana w Warszawie (patronat nad nią objął Prezydent RP Bronisław Komorowski) odwiedzi także Zakopane, Szczawnicę i Wrocław. W Krakowie będzie ją można oglądać do 15 grudnia (na pl. Szczepańskim).
Organizatorami wystawy w Krakowie są: Galeria Architektury GAGA, Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki, Architektura Murator oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa.
Foto – Jan Graczyński / INFO Kraków24