Szopkowy zawrót głowy
Szopki przygotowane przez seniorów, młodzieżowe i dziecięce, szopki duże, średnie, małe i miniaturowe, wszystkie kolorowe i zachwycające ? będzie je można zobaczyć już w najbliższy czwartek (5 grudnia) na krakowskim Rynku.
71. Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, rozpocznie się o godz. 10:00 tradycyjnie przy pomniku Adama Mickiewicza. O godz. 12:00 rozpocznie się Korowód Szopek, który przejdzie na estradę Targów Bożonarodzeniowych, odbywających się w tym samym czasie na Rynku Głównym. Na scenie twórcy szopek zaprezentują swoje dzieła.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 8 grudnia (niedziela) o godz. 12:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25). Wystawę pokonkursową będzie można oglądać od 9 grudnia br. do 23 lutego 2014 r. w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).
Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Jej forma ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich zorganizowało w 1937 r. Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej przy Zarządzie Miejskim w Krakowie, z inicjatywy kierownika Biura, Jerzego Dobrzyckiego. Wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów. Wznowiono je w 1945 r., a od 1946 r. ich przygotowaniem zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Konkursy miały i mają na celu zachowanie tradycji budowy szopek.
Corocznie, w pierwszy czwartek grudnia przed południem, wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Towarzyszą im tłumnie zebrani krakowianie, rodziny twórców i turyści. W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, rekordziści ? ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś. Szopki budują ludzie różnych profesji, wszystkich jednak cechuje bogata wyobraźnia i ogromna cierpliwość.
Konkurs Szopek Krakowskich jest otwarty, udział w nim mogą wziąć wszyscy bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksymalnie trzy szopki. Jury ocenia szopki w trzech kategoriach wiekowych: szopki seniorów (powyżej 18 lat), szopki młodzieżowe i szopki dziecięce: do 14 lat. W trakcie obrad Jury wyodrębnia 4 grupy szopek według wielkości: I – duże (powyżej 120 cm), II – średnie (od 120 do 70cm), III – małe (od 70 do 15 cm), IV – miniaturowe (do 15 cm).