Ruszyła budowa krakowskiej ekospalarni. We wtorek, 3 grudnia podpisano akt erekcyjny związany z realizacją instalacji, która ma być gotowa za dwa lata.
– Kończą się trwające od 2008 roku przygotowania, czas rozpocząć budowę. To wielki sukces Krakowa, który jest dziś jednym z liderów spośród wszystkich polskich miast i jako jedno z pierwszych przystępuje do realizacji tej strategicznej dla środowiska inwestycji – mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który we wtorek, 3 grudnia podpisał akt erekcyjny związany z budową Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów.
Wykonawca inwestycji, koreański koncern POSCOEngineering & Construction Co., Ltd. rozpoczął realizację ekospalarni kilkanaście dni temu, niezwłocznie po tym, jak zniknęły formalne przeszkody na drodze do budowy. Chodzi o decyzję Wojewody Małopolskiego o umorzeniu postępowania odwoławczego w sprawie pozwolenia na budowę. Rozpoczęły się prace ziemne, a teren, na którym ma powstać spalarnia przygotowywany jest do palowania i budowy fundamentów. Ostatecznie inwestycja ma być gotowa na koniec 2015 roku.
Przypomnijmy, że krakowski Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów powstaje według koncepcji architektonicznej pracowni Manufaktura nr 1 z Wrocławia. Obiekt doskonale wpisze się w otoczenie, dzięki wykorzystaniu licznych elementów naturalnych. Będzie on bardziej przypominał okoliczne pola i pagórki niż potężny zakład przemysłowy.
Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów to ostatnie i niezbędne ogniwo w łańcuchu inwestycji składających się na nowoczesny system gospodarki odpadami w Krakowie. W instalacji o wydajności 220 tys. ton rocznie spalane będą tylko zmieszane odpady komunalne, z których wcześniej wyodrębniono użyteczne surowce wtórne. Co ważne, zakład będzie produkował energię elektryczną i cieplną.
Przy budowie krakowskiej ekospalarni zostaną wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, dzięki czemu możliwe będzie spełnienie najbardziej rygorystycznych norm. Realizacja tej inwestycji wpłynie pozytywnie na rozwój całego miasta, a szczególnie dzielnicy Nowa Huta. Powstanie nowoczesny zakład z nowymi miejscami pracy, zwiększy się nasze bezpieczeństwo energetyczne.
Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów jest kluczowym elementem projektu pod nazwą ?Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”, znajdującego się na liście projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Całkowity koszt projektu netto to około 673 mln zł.