Od najbliższej niedzieli (22 grudnia) do końca stycznia w krakowskiej Galerii Architektury GAGA (Małopolski Ogród Sztuki, wejście od strony ul. Szujskiego) można oglądać wystawę ?DDJM: Osie czasu” prezentującą dorobek architektoniczny krakowskiej pracowni DDJM. Wernisaż prac z udziałem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odbył się dzisiaj ( 20 grudnia ) o godz. 19:00.
Ekspozycja przedstawia 23 projekty DDJM nawiązujące do lokalnych wydarzeń społeczno ? politycznych. Zwiedzający doświadczą w ten sposób przenikania się architektury z codziennym życiem mieszkańców Małopolski. Wystawę będzie można oglądać od 22 grudnia do 31 stycznia w godz. 11:00- 19:00.
Architekci z DDJM ? Marek Dunikowski i Wojciech Michalak projektują razem od 40 lat. W 1974 r. zwyciężyli w międzynarodowym konkursie na projekt Biblioteki Narodowej w Damaszku. To był początek pełnej sukcesów kariery obu krakowskich architektów, prowadzących jedną z najbardziej uznanych pracowni architektonicznych w kraju.
Na ich koncie jest wiele realizacji, wszystkie projektowane z dbałością o detal i pasją. Wśród krakowskich projektów autorstwa tej pracowni warto wymienić choćby Centrum Biurowe Lubicz, zespół biurowców Globe Trade Center czy projekt przebudowy i adaptacji Szkieletora. Warto wspomnieć, że architekci z DDJM są również współautorami jednej z ikon współczesnej architektury polskiej ? mauzoleum na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Bełżcu.
Dodajmy, że miejsce wystawy – Galeria Architektury GAGA swoją artystyczną działalność zainaugurowała we wrześniu tego roku wystawą Bolesława Stelamcha. Galerię tworzy Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla i Małopolski Ogród Sztuki. Jej nazwa jest skrótem od Gallery of Architecture in Garden of Arts. To pierwsza tego typu autorska galeria architektury w Krakowie, stworzona na wzór berlińskiej Aedes. Ma być miejscem wystaw, dyskusji i debat. Galeria stanie się nie tylko przestrzenią wystaw – krajowych i zagranicznych architektów, ale też miejscem inspirujących, a czasem i prowokujących debat. To miejsce tworzone przy udziale środowiska architektonicznego, którego działalność jest jednak egalitarna, otwarta i zrozumiała dla wszystkich. GAGA nie zajmie konkretnego pomieszczenia, będzie natomiast w miarę potrzeb anektowała różne przestrzenie MOS-u. Będzie to miejsce z charakterem, autorskie, zaangażowane, z dziennikarską dociekliwością prowokujące do dyskusji.