Dzięki wsparciu władz miasta już wkrótce w Krakowie pojawią się dodatkowe patrole policji
Dzięki staraniom krakowskich władz samorządowych Policja otrzymała pieniądze na zorganizowanie dodatkowych służb prewencyjnych w mieście. Patrole wyruszą na ulice miasta po szczegółowych uzgodnieniach między komisariatami a radami dzielnic, dzięki którym policjanci kierowani będą w te rejony, w których występuje największe zapotrzebowanie na działania prewencyjne. Jednym z celów wskazanych w podjętej uchwale jest patrolowanie okolic miejsc sprzedaży alkoholu na terenie miasta oraz kontrola przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – poinformował podinsp. Mariusz Ciarka rzecznik prasowy małopolskiej policji.
To kolejne takie wsparcie finansowe dla podejmowanych przez Policję działań na rzecz bezpieczeństwa ze strony krakowskich radnych.
Pod koniec ubiegłego roku, dzięki środkom przekazanym z budżetu gminy Kraków, Policja mogła zorganizować dodatkowe patrole w mieście. Zdecydowano, że były to patrole piesze ? zgodnie z oczekiwaniami społecznymi – aby podczas służby można było nie tylko wpływać na stan bezpieczeństwa, zapobiegając przestępczości, ale również na tzw. poczucie bezpieczeństwa. Priorytetem dla zorganizowanych patroli było zwalczanie wybryków chuligańskich osób powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców oraz przeciwdziałanie przestępczości pospolitej, najbardziej uciążliwej dla mieszkańców miasta.
Policjanci patrolujący miasto w ramach dodatkowych służb (od 8 listopada ubr. do 5 grudnia ubr.) wylegitymowali 1856 osób, skontrolowali 618 pojazdów, przeprowadzili 1303 interwencje. Ujawnili 1118 wykroczeń ? w 442 przypadkach ukarano sprawców mandatami karnymi na kwotę prawie 53 tysięcy złotych, wobec 18 sprawców skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci podczas pełnionych służb ujawniali także przestępstwa, zatrzymywali osoby poszukiwane i nietrzeźwych kierujących oraz zabezpieczali miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu grup oględzinowo ? śledczych.
Przekazane wówczas środki, tj. 100 tysięcy złotych pozwoliły na zorganizowanie 500 ośmiogodzinnych służb – policjanci wykonywali je w czasie wolnym od normatywnej służby. Służby te rozdzielono na wszystkie krakowskie komisariaty, jednak znaczna ich część skierowana została w rejony, w których potrzebne było wzmocnienie z uwagi na przykład na dużą ilość przemieszczających się osób, czy organizowane imprezy masowe o charakterze sportowym.
Także w tym roku krakowska Policja wspierana była środkami z budżetu miasta Krakowa ? przekazane 150 tysięcy złotych umożliwiło zorganizowanie od początku lutego 750 służb (w większości z zaangażowaniem policjantów ruchu drogowego kierujących ruchem w newralgicznych miejscach w mieście, ale także policjantów prewencji pełniących służby patrolowe).