Kraków: Dodatkowe patrole na ulicach Krakowa
Wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa Krakowian i odwiedzających nasze miasto turystów to priorytet postawiony nie tylko przed służbami takim jak Policja czy Straż Miejska, ale także władzami miasta, które aktywnie wspierają podejmowane w tym zakresie działania. Obecność policjantów na ulicach osiedli przynosi nie tylko dobre rezultaty wykrywcze, ale również prewencyjne ? zapobiegawcze. Aby na ulicach Krakowa służbę patrolową pełniło więcej policjantów Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek inicjuje zmiany organizacyjne i systemowe w zarządzaniu małopolskim garnizonem Policji ? wzmocniono m.in. służby wywiadowcze i grupy szybkiego reagowania. Udało się także pozyskać w ubiegłym roku wsparcie Komendanta Głównego Policji i MSW w zakresie kierowania do służby w Krakowie absolwentów policyjnych szkół, którzy patrolują nasze miasto w ramach tzw. adaptacji zawodowej. W bieżącym roku Małopolski Komendant Wojewódzki Policji przyjął już do służby w naszym garnizonie 195 nowych funkcjonariuszy, wkrótce wdrożone zostaną kolejne przyjęcia.
Dzięki zrozumieniu konieczności podtrzymania przyjętej strategii na rzecz bezpieczeństwa ze strony krakowskich radnych, wsparciem dla podejmowanych przez Policję działań są środki finansowe przekazane na zorganizowanie dodatkowych patroli. To kolejne, w ostatnim czasie trzecie już, takie wsparcie finansowe dla krakowskiej Policji.
Władze miejskie Krakowa zdecydowały o przekazaniu kwoty 2 milionów złotych, co pozwoli zorganizować do końca roku 10 tysięcy służb ? to ponad 300 policjantów więcej na przykład w czasie wakacji.
Czym jest służba patrolowa?
Aby uzmysłowić mieszkańcom Krakowa wagę takich dodatkowych patroli, warto przypomnieć czym jest służba patrolowa i na czym polega? Podstawowym zadaniem policjantów pełniących służbę patrolową jest przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, zapobieganie zachowaniom mogącym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia lub naruszającym porządek publiczny. Ale to także podtrzymywanie poczucia bezpieczeństwa.
I na takie właśnie potrzeby wskazywano w uzasadnieniu przyjętej właśnie uchwały Rady Miasta – patrolowanie okolic miejsc sprzedaży alkoholu na terenie miasta oraz kontrola przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Priorytetem dla zorganizowanych patroli jest zwalczanie wybryków chuligańskich osób powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców oraz przeciwdziałanie przestępczości pospolitej, najbardziej uciążliwej dla mieszkańców miasta.
Dodatkowa służba ? dla wyróżniających się
Dodatkowe patrole wykonywane są przez policjantów w czasie wolnym od normatywnej służby. To nie są służby pełnione w nadgodzinach a służby dodatkowe tzw. ponadnormatywne. Do służby kierowani są doświadczeni funkcjonariusze, którzy nie tylko wykazują się dobrą pracą, ale także są zmotywowani do podejmowania dodatkowych wyzwań. Są to Policjanci na co dzień pełniący służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie, krakowskich komisariatach oraz dodatkowo mogą być kierowani do niej Policjanci Oddziału Prewencji Policji (którzy ponad 90 % służb pełnią w dyspozycji Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie) i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji – kontrolerzy ruchu drogowego pełniący na co dzień służbę w Krakowie i okolicach.
Konsultacje społeczne.
Aby planowane służby patrolowe mogły zostać zorganizowane w sposób optymalnie dostosowany do potrzeb mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów ważne jest uwzględnienie opinii i sugestii społeczeństwa. Trwają obecnie uzgodnienia na poziomie rad dzielnic i komisariatów dotyczące miejsc, w których najczęściej powinni pojawiać się policjanci oraz postrzeganych zagrożeń w poszczególnych dzielnicach. Każdy mieszkaniec Krakowa między innymi poprzez swoich przedstawicieli (radni dzielnic, radni miejscy) może zasugerować, gdzie takie patrole powinny być kierowane w pierwszej kolejności.
Mieszkańcy mają głos
Rzetelne przygotowanie do zorganizowania dodatkowych patroli w mieście znalazło merytoryczne oparcie nie tylko w policyjnych analizach stanu bezpieczeństwa, ale także z uwzględnieniem tego, co mają do powiedzenia mieszkańcy miasta. Po raz pierwszy na taką skalę, porządkowanie przesłanek branych pod uwagę w dyslokowaniu służb w poszczególnych dzielnicach odbędzie się w oparciu o wyniki badań poczucia bezpieczeństwa.
Partycypacja i debata
Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek weźmie udział w sesji Rady Miasta Krakowa, która odbędzie się 23 kwietnia br. o godz. 10. Szef małopolskiej Policji przedstawi raport z dotychczasowego funkcjonowania dodatkowych służb patrolowych w Krakowie, odpowie na pytania pojawiające się w związku z organizacją kolejnych takich służb.
Jak działały takie patrole dotychczas?
Pierwsze takie patrole zorganizowane zostały po koniec ubiegłego roku. Wówczas, dzięki przekazanym z budżetu gminy Kraków środkom w wysokości 100 tysięcy złotych, Policja mogła zorganizować 500 ośmiogodzinnych służb. Zdecydowano, że były to patrole piesze ? zgodnie z oczekiwaniami społecznymi – aby podczas służby można było nie tylko wpływać na stan bezpieczeństwa, zapobiegając przestępczości, ale również na tzw. poczucie bezpieczeństwa.
Patrole te rozdzielono na wszystkie krakowskie komisariaty, jednak znaczna ich część skierowana została w rejony, w których potrzebne było wzmocnienie z uwagi na przykład na dużą ilość przemieszczających się osób, czy organizowane imprezy masowe o charakterze sportowym.
Jest to efektywna praca patrolowa policjantów
Policjanci patrolujący miasto w ramach dodatkowych służb (tylko od 8 listopada ubr. do 5 grudnia ubr.) wylegitymowali 1856 osób, skontrolowali 618 pojazdów, przeprowadzili 1303 interwencje. Ujawnili 1118 wykroczeń ? w 442 przypadkach ukarano sprawców mandatami karnymi na kwotę prawie 53 tysięcy złotych, wobec 18 sprawców skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci podczas pełnionych służb ujawniali także przestępstwa, zatrzymywali osoby poszukiwane i nietrzeźwych kierujących oraz zabezpieczali miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu grup oględzinowo ? śledczych.
Kontynuacja dodatkowych patroli w roku bieżącym
W pierwszych tygodniach bieżącego roku krakowska Policja wsparta została kolejnymi środkami przekazanymi z budżetu miasta Krakowa. Za kwotę 150 tysięcy złotych możliwe było zorganizowanie 750 służb ? tym razem, z uwagi na trwające w Krakowie remonty zdecydowano o zaangażowaniu większej ilości policjantów ruchu drogowego, którzy kierują ruchem w newralgicznych miejscach w mieście, ale także policjantów prewencji pełniących służby patrolowe.