W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość nadania imienia Jacka Woźniakowskiego malowniczemu skwerowi, który znajduje się pomiędzy ulicą Szpitalną, Teatrem im. Juliusza Słowackiego i kościołem św. Krzyża.
W wydarzeniu oddającym hołd zmarłemu w roku 2012 wybitnemu obywatelowi Krakowa i Polski, wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Wśród członków rodziny obecni byli córka i syn profesora ? Róża Thun i Henryk Woźniakowski. Licznie także reprezentowana była grupa przyjaciół i współpracowników profesora oraz przedstawiciele świata polityki i kultury.
Jacek Woźniakowski urodził się w roku 1920. Po ukończeniu podchorążówki w 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, odnosząc ciężkie rany. Po odzyskaniu sił walczył w szeregach Armii Krajowej.
Po zakończeniu wojny podjął pracę jako dziennikarz oraz kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Polonistyki. W późniejszym okresie czynnie zaangażował się w działalność na rzecz odzyskania pełnej niepodległości przez nasz kraj. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie oraz uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Aktywnie działał w organizacjach katolickich. Był także współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie i członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury.
Profesor Woźniakowski był cenionym pisarzem, sekretarzem redakcji ?Tygodnika Powszechnego? i redaktorem naczelnym miesięcznika ?Znak” oraz założycielem Wydawnictwa ?Znak”. Wsławił się swoimi pracami z zakresu historii sztuki i tłumaczeniami literatury pięknej. Przez wiele lat był wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i profesorem tej uczelni. Otrzymał doktorat honoris causa Katholieke Universiteit w Leuven.
W latach 1990-91 pełnił godność Prezydenta Krakowa. Podjął się tego wyzwania mając wizję Krakowa jako pomostu między Wschodem a Zachodem Europy. Wyrazem tego dążenia było przygotowanie koncepcji i organizacja otwartego w 1991 roku Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
Doprowadził do podjęcia przez Radę Miasta uchwał o nawiązaniu współpracy ze związkami miast polskich i europejskich. Angażował się w prace Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Pełnił również funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie.
Jacek Woźniakowski otrzymał za swoją działalność dwukrotnie Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, francuski order Legii Honorowej, Złoty Medal Gloria Artis i wiele innych odznaczeń i wyróżnień. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Jacka Woźniakowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej demokracji oraz za działalność na rzecz dialogu i dobra wspólnego.
Współpracownicy i ludzie, którzy mieli okazję spotkać się z nim na swojej życiowej drodze zapamiętali go jako człowieka wielkiej kultury, erudytę i mężczyznę o nienagannych manierach. Ale cechowała go również ułańska fantazja i oryginalne poczucie humoru.