Do Krakowa dotarły cenne dzieła czeskich artystów przełomu XIX i XX wieku, które znajdą się na wystawie ?Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880?1914?. Ekspozycję będziemy mogli oglądać od 7 maja w Międzynarodowym Centrum Kultury. Wśród niezwykle ciekawych prac znajdują się obrazy uznanych mistrzów ? Alfonsa Muchy i Františka Kupki.
Wystawa ?Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880?1914? odkryje przed polską publicznością twórczość artystów, których prace dorównują mistrzostwu symbolistów francuskich czy niemieckich, jednak za granicą Czech są praktycznie nieznane.
Ekspozycja została przygotowana specjalnie dla Krakowa. Można będzie na niej zobaczyć ponad 200 dzieł ? obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i książek.
Jednym z ciekawszych bohaterów ekspozycji jest Alois Bohač, artysta chętnie sięgający w swoim malarstwie do bajkowych motywów, a którego twórczość w ostatnim okresie doczekała się nie tylko uznania krytyków, ale też stała się modna wśród publiczności.
Warto też będzie zwrócić uwagę na tryptyk ?Wiosna? autorstwa wybitnego przedstawiciela czeskiej secesji ? malarza i ilustratora książek ? Jana Preislera.
Reprezentowani na wystawie twórcy należą do dwóch generacji symbolistów; pierwsza tworzyła w latach 80. XIX wieku, druga ? dekadę później.
Wśród prac z lat 80., zobaczymy między innymi silnie zdynamizowane kompozycje Beneša Knüpfera, sięgające do tematyki mitologicznej. Dzieła z lat 90., to bardzo ciekawe prace Jaroslava Špillara, Karela Hlaváčka, Jana Preislera i Maxa Švabinskiego, urzekające secesyjną stylistyką i wyjątkowym onirycznym nastrojem.
Ekspozycja podzielona została na sześć działów: Władcy snów, Raj utracony, Światło i cień, Chimery zmroku, Rozmowy ze śmiercią oraz Et in Arcadia ego.
Ekspozycja twórczości czeskich symbolistów, to kolejne wydarzenie wpisujące się w misję budowania pomostów pomiędzy państwami Europy Środkowej. Jacek Woźniakowski ? twórca koncepcji MCK ? którego imieniem w tym tygodniu nazwano jeden ze skwerów w naszym mieście pragnął, aby to właśnie Kraków stał się przestrzenią otwartej dyskusji o wspólnym europejskim dziedzictwie kulturowym.
Od dwudziestu już lat, tą wizję w formie projektów badawczych, edukacyjnych, wystaw, konferencji i publikacji z sukcesem realizuje dyrekcja oraz pracownicy tej wyjątkowej instytucji, jaką jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.