Czy w Krakowie jest bezpiecznie? Zastanawiali się dziś (12 maja, poniedziałek) w magistracie uczestnicy debaty ?Więcej bezpieczeństwa w Krakowie”. Organizatorami spotkania byli Urząd Miasta Krakowa oraz zespół badaczy z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Janiny Czapskiej.
?Jeśli popatrzymy na statystyki dotyczące bezpieczeństwa w Krakowie okaże się, że stopień wykrywania przestępstw w naszym mieście jest lepszy niż w innych polskich miastach i nie tylko. Zauważalny jest spadek liczby przestępstw – w tym również tych najpoważniejszych. Widoczne są efekty Programu Bezpieczny Kraków, w ramach którego prowadzone są działania profilaktyczne i prewencyjne” – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, inaugurując obrady. Prezydent dodał, że konferencja podsumowuje działania podjęte w ramach uchwały Rady Miasta Krakowa ?Więcej bezpieczeństwa w Krakowie”.
Przypomnijmy, że Rada Miasta przyjęła uchwałę 9 października 2013 r. W grudniu prezydent zwrócił się do przewodniczących Rad Dzielnic z prośbą o zorganizowanie lokalnych debat ? aby przyjrzeć się problemom każdej dzielnicy i potrzebom związanym z bezpieczeństwem. W sumie, od stycznia do końca marca, odbyło się 18 takich spotkań. W każdym uczestniczyli radni, przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK, Straży Miejskiej i Policji, nauczyciele i pedagodzy, przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń, a także mieszkańcy.
Uczestnicy poruszali problemy wpływające – według nich – na stan zagrożenia w miejscu zamieszkania, najczęściej były to: postulaty zwiększenia patroli funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej Miasta Krakowa, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, ograniczenie liczby miejsc sprzedających alkohol, walka z osiedlowym wandalizmem, osoby bezdomne zakłócające porządek publiczny, uciążliwa działalność lokali rozrywkowych, hałaśliwe zachowanie klientów pubów i ogródków. Większość działań służb i instytucji, a także oczekiwań mieszkańców, dotyczą ścigania i zwalczania skutków.
Z kolei insp. Robert Żółkiewski, dyrektor biura gabinetu Komendanta Głównego Policji podkreślił, że dzięki wzorcowej współpracy różnych instytucji w Krakowie ? na skalę ogólnopolską – udało się zintensyfikować działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa imprez sportowych w mieście.
?W oparciu o przedstawione przez Komendanta Miejskiego Policji i Komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa dane z roku 2013, dotyczące bezpieczeństwa w naszej aglomeracji w porównaniu do poprzednich lat, wskazują na pozytywne tendencje. Systematycznie maleje ilość przestępstw. W 2013 roku odnotowano w stosunku do roku 2012 o 2314 przestępstw mniej, w tym przestępstw o charakterze kryminalnym o 2398 mniej” ? powiedział Bogdan Klimek, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Obniżają się także statystyki przestępstw szczególnie uciążliwych i mających decydujący wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Odnotowano w 2013 roku o 174 kradzieże mniej, liczba rozbojów zmalała o 947 czynów, wzrosła natomiast ilość kradzieży z włamaniem o 401 przypadków. Nastąpił spadek ilości zabójstw o 7 przypadków.
Poprawia się stan bezpieczeństwa na naszych drogach. Zmniejsza się ilość wypadków, w tym z ofiarami śmiertelnymi i osobami rannymi. Ilość kolizji wzrosła o 889, przy równoczesnym spadku wypadków o 93, co zaowocowało tym, że na drogach naszego miasta zginęło 15 osób mniej i o 137 osób mniej zostało rannych. Odnotować należy istotny wzrost w eliminowaniu z ruchu drogowego nietrzeźwych użytkowników, bowiem ujawniono w 2013 r. o 405 osób nietrzeźwych więcej niż w roku poprzednim.
Równocześnie stale wzrasta efektywność służb mundurowych ? policjanci zatrzymują na gorącym uczynku coraz więcej sprawców. W 2013 r. było ich ponad 5200. Zmniejsza się średni czas reakcji na zdarzenie, bowiem w 2013 r. wynosił on 16 minut 12 sekund, wobec 31 minut 28 sekund w 2012. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji struktur Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wskaźnik ten w pierwszym kwartale tego roku obniżył się do 12 min 49 sekund.
Aktualnie trwają prace nad zmniejszeniem limitu miejsc sprzedaży alkoholu. Prezydent Krakowa przygotował projekty uchwał dotyczące zmniejszenia liczby punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta. (Projekt limitu zostaje obniżony do 2350 punktów – z 2500). Uwagi i wnioski w sprawie zmian przepisów prawa miejscowego, regulującego tematykę sprzedaży alkoholu można składać do 31 maja 2014 r. Przypomnijmy; W 2002 roku w Krakowie działały 1974 punkty: 947 sklepów i 1027 lokali. Dla porównania, 13 listopada 2013 r., funkcjonowały już 2653 punkty (razem z tymi sprzedającymi wyłącznie piwo), w tym 1339 sklepów i 1314 lokali. Do tej pory limit punktów na alkohol wysokoprocentowy wynosił 2,5 tys. Obecnie działa 2330 takich sklepów i lokali. Rosną też dochody z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. W 2003 roku wynosiły one prawie 11 mln zł, a plan na ten rok to 18,2 mln zł.