Panteon Narodowy na zakręcie?
?Panteon Narodowy” instytucja ważna dla całego kraju może mieć niedługo duże problemy finansowe. Przedłużający się remont krypt przy kościele św. Piotr i Pawła pochłania coraz większe pieniądze. Dyrektor fundacji Marek Wasiak prosił przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz radnych Komisji Kultury o pomoc w tej trudnej sytuacji.
Fundacja ?Panteon Narodowy” powstała, by stworzyć miejsce spoczynku dla osób zasłużonych, artystów, twórców kultury i sztuki, niezależnie od ich wyznania i światopoglądu. Od 2010 roku trwają prace remontowe. Pierwsza część ?Panteonu Narodowego” zlokalizowana pod kościołem św. Piotra i Pawła została otwarta w 2013 roku, natomiast w drugiej części mieszczącej się na dziedzińcu prace nadal trwają. Po ich zakończeniu zostanie oddana do użytku dwupoziomowa krypta z osobnym wejściem od strony Collegium Broscianum UJ. Prace architektoniczno-urbanistyczne oraz konserwatorskie wykonali pracownicy trzech zaprzyjaźnionych uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszystkie prace mają zostać zakończone w 2016 roku.
Jednak jak się okazało sytuacja finansowa fundacji nie jest optymistyczna. Podczas posiedzenia Komisji Kultury poruszony został temat działalności ?Panteonu Narodowego”. Dyrektor fundacji Marek Wasiak poinformował radnych o etapach prac zawiązanych z remontem i renowacją krypt pod kościołem św. Piotra i Pawła. Oznajmił również, że w kasie fundacji jest coraz mniej funduszy, dlatego bez potrzebnego wsparcia finansowego zakończenie tego przedsięwzięcia w planowanym czasie nie będzie możliwe. Całość kosztów projektu renowacji krypt w kościele św. Piotra i Pawła to ok. 20 mln złotych, z czego potrzebnych jest jeszcze ok. 15 mln zł.
Radny Krzysztof Durek był zaniepokojony sytuacją fundacji. ? Odbyliśmy bardzo długą dyskusję trzy lata temu. Wówczas prof. Franciszek Ziejka mówił, że jest to inicjatywa szlachetna, ma być kontynuacją Skałki. Teraz przychodzicie po trzech latach po pieniądze. Zaczynam nie rozumieć sensu tej instytucji. Podejmowanie zobowiązań prowadzenia ?Panteonu Narodowego”, gdy się nie ma zabezpieczenia finansowego?
Głos w dyskusji zabrał również przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. ? Jest to szczególne przedsięwzięcie, które dzięki wspólnej inicjatywie różnych podmiotów doprowadzi do stworzenia w Krakowie ważnego historycznie i patriotycznie miejsca. Osobną kwestią są finanse i organizacja. Z rozmów, które przeprowadziłem z panem Markiem Wasiakiem wynika, że fundacja znajdzie się zaraz na bardzo poważnym zakręcie. Od decyzji miasta będzie zależało, czy z tego zakrętu wyjdzie, czy nie. ? powiedział Bogusław Kośmider. Radna Małgorzata Jantos zaproponowała sporządzenie projektu uchwały kierunkowej do Prezydenta Miasta Krakowa oraz rezolucje do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wsparcie tak ważnej dla Krakowa i całego kraju inicjatywy.