Noc Muzeów za nami [ zdjęcia ]
?Wymarsz I kompanii kadrowej ? Oleandry 1914″ – to hasło przewodnie tegorocznej, jedenastej edycji krakowskiej Nocy Muzeów, która odbyła się w nocy z piątku na sobotę z 16/17 maja. Wydarzenie zostało zainaugurowane w piątek w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ?Nila”.
W tegorocznej edycji Nocy Muzeów wzięło udział 27 muzeów wraz z oddziałami (w sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych). Były to muzea krakowskie m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ?Manggha?, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Regionalne Muzeum Młodej Polski ?Rydlówka?, a także Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wzięli: Muzeum Spraw Wojskowych w forcie Swoszowice oraz Muzeum PRL-u (w organizacji). Pierwsze z muzeów zaprasza m.in. na zwiedzanie z przewodnikami ekspozycji poświęconej Polakom walczącym w armiach zaborców w czasie I wojny światowej oraz pokazy oryginalnych dokumentów i zdjęć dotyczących 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Drugie ? Muzeum PRL-u zaprosiło na zwiedzanie mieszczących się w podziemiach kina Światowid schronów (ilość miejsc ograniczona), na zabawę taneczną przy muzyce z czasów PRL-u oraz pokaz mody wzorowanej na peerelowskiej.
Nocna oferta muzeów była niezwykle bogata. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowały specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci.
Wiele placówek przygotowało program związany z tematem przewodnim tegorocznej Nocy. Muzeum AK zapraszało m.in. na prezentacje mundurów i ekwipunku żołnierskiego, prelekcję na temat 1 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz na pokazy ewakuacji rannego z pola bitwy; Muzeum Historii Fotografii zapraszało na wystawy: ?A Kadrówka idzie?? oraz ?Przed Wielką Wojną. Życie codzienne w obrazach?; Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zapraszało m.in. na prezentację kolekcji tarcz legionowych, dyskusję: Wielka wojna 1914-1918. Triumf czy klęska Europy?? oraz prezentację ?Śladami I wojny światowej w Krakowie?. W Barbakanie było można posłuchać pieśni legionowych i patriotycznych, a w Muzeum Narodowym w Krakowie obejrzeć pokaz grup rekonstrukcji historycznej.
Podczas uroczystości w Muzeum AK Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Marii Rydlowej ? wieloletniej Dyrektor Muzeum Regionalnego Młodej Polski ?Rydlówka” Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej – Gloria Artis.
Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis jest nadawany przez Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Inicjatorem przyznania medalu Marii Rydlowej był Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Przypomnijmy, że Noc Muzeów w Krakowie po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 r., na wzór berlińskiej ?Lange Nacht der Museen?. Wtedy wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tysięcy osób. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 140 tys. osób (udział wzięło 27 placówek muzealnych wraz z oddziałami to ok. 50 instytucji). Od samego początku w imprezie uczestniczą muzea, instytucje podległe różnym organizatorom (miejskie, wojewódzkie, ministerialne, uczelniane, prywatne). Noc Muzeów celowo organizowana jest pod koniec tygodnia (zawsze noc z piątku na sobotę) po to, aby turyści przybywający do Krakowa mieli również możliwość uczestniczenia w nocach organizowanych z soboty na niedzielę w innych miastach.
Noc Muzeów jest jedną z imprez z cyklu Krakowskie Noce. Pozostałe, które odbędą się w tym roku to: Noc Teatrów (14/15 czerwca), Noc Muzyki ? Wianki (21/22 czerwca), Noc Jazzu (12/13 lipca), Noc Cracovia Sacra (14/15/16 sierpnia) i Noc Poezji (4/5 października).
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24
[wegallery id=”46979″ type=”grid” col=”3″ caption=”yes” link=”file”]