W krakowskim Ogrodzie Sztuk odbyć miała się debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego na niezwykle ważny temat, jakim jest zakres regulacji naszej wolności w Internecie. Publiczność przybyła ? kandydaci nie!
Wszystko było zapięte na ostatni guzik. Organizatorzy zadbali o nagłośnienie klimatycznej sali „Pauza In Garden” w Małopolskim Ogrodzie Sztuk. Czekała wygodna czerwona kanapa dla wybrańców narodu i szare pufy dla wyborców. Z Warszawy przybyła koordynatorka projektu „Eurocafe”, współorganizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Internauci wysłali pytania do uczestników debaty. Publiczność czekała.
Jednak pomimo potwierdzenia udziału przez praktycznie wszystkie komitety wyborcze, nikt z naszych potencjalnych reprezentantów nie raczył przybyć, ani nawet przysłać kompetentnego zastępcy, który w imieniu swojego pryncypała mógłby zaprezentować jego stanowisko w tej niezwykle ważnej kwestii, jaką jest prawne regulowanie Internetu.
Trzeba postawić w tym miejscu pytanie ? dlaczego zlekceważono organizatorów i publiczność? Czy od merytorycznej dyskusji ważniejsze były umizgi i socjotechniczne mamienie wyborców? Lub może co gorsze ? brak wiedzy i poglądów na ten temat?
Nasi politycy nieustannie narzekają na niską frekwencję w wyborach, a sami ją dewastują takim postępowaniem. Każdy kandydat niezależnie od płci pierś wypina i woła: mnie wybierz, mnie. Tylko po co?
Cykl Europa Cafe to seria debat z kandydatkami i kandydatami na posłów do Parlamentu Europejskiego, które odbywały się w wielu miastach Polski. Głównym celem projektu, jest dotarcie z informacją o tym, że 25 maja odbędą się wybory do PE i stworzenie platformy wymiany poglądów pomiędzy wyborcami i przyszłymi posłami. Organizatorem debat jest Fundacja Projekt: Polska, przy współpracy Komisji Europejskiej w Polsce.
Poniżej zapowiedź programowa debaty:
W celu walki z terroryzmem i poważną przestępczością Unia Europejska i jej państwa członkowskie mają prawne możliwości śledzenia obywateli przy wykorzystaniu danych elektronicznych. Działania podejmowanie w interesie bezpieczeństwa publicznego mogą być również pretekstem do nadużywania prawa do inwigilacji obywateli. W tym kontekście pojawia się pytanie czy unijne przepisy dotyczące masowego zbierania i przechowywania (retencji) danych telekomunikacyjnych obywateli (np. billingów) powinny zostać zaostrzone?
Trwają także dyskusje na temat zmian w prawie autorskim ? dzięki rozwojowi technologii działalność twórców ma charakter globalny. Niezależnie od kraju pochodzenia autora jego twórczość może być dostępna wszędzie na świecie od razu po opublikowaniu w Internecie. Wiążą się z tym różne kwestie, które będą rozstrzygane na forum PE – czy należy skrócić długość obowiązywania praw autorskich z 70 do 50 lat po śmierci twórcy, czyli do długości minimalnej określonej przez Konwencję Berneńską? Czy PE powinno podjąć działania zakazujące stosowania kary odcięcia od Internetu za naruszenia prawa autorskiego?
Między innymi o to będziemy pytać kandydatów i kandydatki na Posłów do PE startujących z okręgu nr 10 (województwo małopolskie i świętokrzyskie).
[wegallery id=”47236″ type=”grid” col=”3″ caption=”no” link=”file”]