17 – latek produkował fałszywe 100 złotówki, trzech 15-latków wprowadzało je do obiegu
Grupa nastolatków zorganizowała obrót fałszywymi banknotami. Najstarszy z nich, 17 – latek produkował ?fałszywki? a trzech 15 ? latków wprowadzało je w obieg płacąc za drobne zakupy. Wszyscy zostali zatrzymani. Podrabianie środków płatniczych jest zbrodnią zagrożoną karą nawet 25 lat pozbawienia wolności – poinformowała nadkom. Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.
Pod koniec sierpnia br. 17-letni mieszkaniec powiatu buskiego w województwie świętokrzyskim wpadł na pomysł, żeby podrobić banknoty o nominale 100 zł. W ten sposób chciał w łatwy sposób ?zarobić? pieniądze. Dysponując wzorami banknotów o nominale 100 złotych wydrukował je następnie na arkuszach zwykłego papieru z wykorzystaniem domowej drukarki. W swoją ?działalność? zaangażował jeszcze trzech kolegów – małoletnich mieszańców gminy Szczucin – którzy pomagali mu wprowadzać w obieg płatniczy fałszywe banknoty. Dwóch z nich zakupiło od niego kilka fałszywek płacąc po 15 zł za każdą sztukę. Następnie rozprowadzali je na własną rękę. Chcąc pozbyć się ?fałszywek? kupowali z reguły towar wartości kilku złotych i uzyskiwali ?resztę? złożoną z prawdziwych banknotów. Proceder trwał co najmniej od 30 sierpnia br., do obiegu udało im się wprowadzić co najmniej 17 fałszywych banknotów – relacjonuje nadkom. Katarzyna Padło.
Jednak nieuczciwe zamiary młodych oszustów wyszły na jaw dość szybko. W dniu 6 września br., w późnych godzinach wieczornych jeden ze sprzedawców stoiska gastronomicznego zorientował się, że jeden z klientów płacąc za napój przekazał mu fałszywy banknot. Powiadomił Policję.
Funkcjonariusze z Komisariatu w Szczucinie zatrzymali wszystkich czterech nastolatków odpowiedzialnych za podrobienie i wprowadzanie w obieg fałszywych banknotów. W miejscach ich zamieszkania policjanci zabezpieczyli kilka fałszywych banknotów oraz komputer i nośniki pamięci służące do ich podrobienia.
17-letniemu mieszkańcowi powiatu buskiego przedstawiono zarzut podrobienia środków płatniczych i wprowadzenia ich w obieg. Prokurator, z uwagi na charakter przestępstwa, zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Za popełniony czyn grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.
Natomiast pozostali nieletni odpowiedzą jako sprawcy czynów karalnych wprowadzania w obieg fałszywych banknotów przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.