Alicja Bachleda-Curuś, polska aktorka znana m.in. z hollywoodzkiej produkcji ?Ondine? będzie promować Kraków, jako najlepszą w tej części Europy lokalizację filmową. Wczoraj (1 grudnia, środa) spotkała się w tej sprawie z Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.
?W naszym mieście od kilku lat działa Krakowska Komisja Filmowa – to najbardziej prężna tego typu instytucja w Polsce. Dzięki niej weszliśmy do Bollywood, teraz pora na Hollywood. Stąd nasza prośba do Alicji Bachledy-Curuś, chcemy aby była naszą forpocztą
w Hollywood? ? mówił wczoraj (1 grudnia, środa) podczas briefingu Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
?Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi. To dla mnie naprawdę niezwykła sprawa? ? powiedziała Alicja Bachleda-Curuś. ?Kraków noszę w sercu zawsze i zawsze wracam do niego myślami, jeśli nie mogę być tutaj osobiście.
Kocham to miasto i cieszę się, że spotkało mnie takie wyróżnienie? ? dodała. Aktorka otrzymała od Prezydenta Miasta Krakowa pamiątkowy klucz do bram miasta. Dzisiejsze spotkanie to kolejny kontakt Krakowa ze światowym środowiskiem filmowym. W październiku 2010 r. przez dwadzieścia dni w mieście realizowane były zdjęcia do bollywoodzkiej produkcji ?Mujjahir?. W przyszłym roku w Krakowie realizowane będą zdjęcia do kolejnych filmów.
Alicja Bachleda-Curuś to aktorka znana polskiej publiczności m.in. dzięki roli Zosi w ?Panu Tadeuszu? Andrzeja Wajdy. Obecnie gra przede wszystkim w USA. Alicja urodziła się w meksykańskim mieście Tampico. Ukończyła krakowskie V Liceum Ogólnokształcące. W Krakowie odnosiła swoje pierwsze sukcesy: w 1994 r. zajęła I miejsce na festiwalu piosenki dziecięcej, a w 1997 r. ? I miejsce na festiwalu poezji śpiewanej oraz na festiwalu piosenki angielskiej. Do tej pory zagrała w 14 filmach fabularnych polskich, niemieckich i amerykańskich m.in. ?Pan Tadeusz?, ?Handel?, ?Letnia burza?, ?Ondine?; w 4 serialach telewizyjnych; w dwóch spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 r., za promowanie Polski na świecie, zdobyła nagrodę Belvedere, w 2007 r. na festiwalach w Meksyku i Bostonie zdobyła nagrody za najlepszą rolę kobiecą w filmie ?Handel?.
Krakowska Komisja Filmowa działa w strukturach Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wspiera realizacje produkcji filmowych: pomaga przy uzyskiwaniu wszelkich wymaganych zezwoleń, a także dostępie do lokacji publicznych na terenie całego regionu. Koordynuje kontakty producentów z urzędami, policją, strażą miejską, strażą pożarną oraz pogotowiem ratunkowym. Dzięki wypracowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe procedurom wszystko dzieje się w najszybszym możliwym terminie. KKF pomaga partnerom również na wcześniejszych etapach produkcji m.in. w znalezieniu odpowiednich lokacji filmowych, co ułatwia baza danych prezentująca kilkaset atrakcyjnych lokacji zdjęciowych na terenie całego województwa. Pomaga także w udostępnianiu dla potrzeb ekip filmowych obiektów znajdujących się na terenie miasta.
Partnerzy KKF mogą ponadto korzystać ze stale aktualizowanej bazy specjalistów zajmujących się produkcją filmową i telewizyjną oraz doświadczonych firm działających w tej branży. Dodatkowym atutem Krakow Film Commission, jest możliwość dofinansowania produkcji filmowej zlokalizowanej w Małopolsce za pośrednictwem Regionalnego Funduszu Filmowego, którego operatorem jest również Krakowskie Biuro Festiwalowe.
źródło:Inf.Pras.UMK