Z rozmachem godnym wielkiej sceny, w dniu 25 września na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się premiera ?Mefistofelesa? Arrigo Boito. Przedstawienie zainauguruje nowy sezon 2014/2015 krakowskiej sceny.
?Mefistofeles? to jedna z udanych prób przeniesienia ?Fausta? Goethego do opery. Autor muzyki i libretta w jednej osobie, zachował zasadnicze wątki dzieła wielkiego Weimarczyka: prolog w niebie z zakładem Mefistofelesa o duszę Fausta, historię uwiedzenia Małgorzaty i jej śmierci, noc sabatu i miraż pięknej Heleny, a w końcu śmierć Fausta, wypowiadającego decydujące zdanie na temat szczęścia ? „trwaj chwilo, jesteś piękna”.
Było to zadanie niezwykle trudne. Dramat Johanna Wolfganga von Goethego, który powstawał przez 59 lat; uznawany był za dzieło, którego nie da się przenieść na scenę. Wynikało to z faktu, że składa się aż z 12 000 wersów. Autor zapieczętował utwór i zażądał, aby ukazał się on dopiero po jego śmierci, co też się stało.
W przedstawieniu Opery Krakowskiej zobaczymy opowieść o człowieku rozdartym między pragnieniem świętości a codziennością. Będzie to operowy fresk wiodący od modlitwy i rozmowy z Bogiem po obrazy piekła. Opera łączy przejmującą opowieść o miłości z efektownymi scenami chóralnymi.
Spektakl przygotowywany jest we współpracy z Orkiestrą Symfoniczną z Trondheim (Trondheim Symfoniorkester) w ramach projektu ?Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim?. Polsko-norweski projekt jest kontynuacją współpracy, którą zapoczątkowało wspólne przedstawienie ?Don Giovanniego? W. A. Mozarta w międzynarodowej obsadzie z udziałem chóru i baletu Opery Krakowskiej oraz orkiestry z Trondheim pod batutą Tomasza Tokarczyka (marzec 2013).
Opera „Mefistofeles” jest dla mnie bardzo szczególnym projektem, ponieważ jest to druga moja realizacja tego tytułu. Trzynaście lat temu przygotowałem ten spektakl dla Opery Nova w Bydgoszczy. Minęło wiele lat i ponownie mam przyjemność pracować nad tą realizacją, którą dla krakowskiej publiczności przygotowałem zupełnie od nowa? – powiedział Tomasz Konina ? który to przedstawienie wyreżyserował.
Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, chór przygotował Zygmunt Magiera, a kostiumy zaprojektowała ceniona kreatorka mody Joanna Klimas. Za stylizację fryzur artystów odpowiedzialna jest pracownia Jagi Hupało, a za makijaż polska firma kosmetyczna Inglot.
W spektaklu bierze udział 100 – osobowy chór (w tym 32-osobowy chór dziecięcy), w obsadzie śpiewacy krakowscy, polscy i zagraniczni.