Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza zawarła ramowe umowy o współpracy z PKN Orlen. Najlepsza polska uczelnia techniczna i koncern paliwowy o aspiracjach co najmniej europejskich, będą współdziałać w zakresie innowacyjnych rozwiązań służących efektywności, bezpieczeństwu i ochronie środowiska.
Zawarte umowy ułatwią uruchomienie konkretnych projektów w obszarach petrochemii, rafinerii, chemii, energetyki oraz wydobycia ropy i gazu ? w tym również gazu łupkowego. Porozumienia przewidują także możliwość prowadzenia działań w zakresie podnoszenia kwalifikacji absolwentów AGH o umiejętnościach i specjalizacjach zgodnych z profilem działalności PKN ORLEN.
– W PKN ORLEN już dawno zrozumieliśmy, że konkurencyjność znaczy innowacyjność. I nie zawsze musi oznaczać spektakularne odkrycia na miarę grafenu, chociaż o tym też marzymy. Najczęściej to projekty pozwalające wprowadzać usprawnienia czy nowe rozwiązania przełamujące dotychczasowe bariery technologiczne, które niezbyt często goszczą na łamach mediów, ale przynoszą konkretne korzyści biznesowi i nauce. Głęboko wierzę, że współpraca firm z nauką dedykowana polskiemu przemysłowi zrewolucjonizuje rynek technologii w kraju i da nowy impuls do rozwoju naszej gospodarki – powiedział podpisując porozumienie Piotr Chełmiński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju i Energetyki.
Wspólne inicjatywy mają być realizowane w ramach funduszy z krajowych i europejskich źródeł finansowania, m.in. ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Współpraca z liderem rynku w tak wielu dziedzinach to dla nas niezwykle istotna sprawa. Umowa z PKN ORLEN jest tym ważniejsza, że nowa perspektywa finansowa UE będzie szczególnie promowała wspólne projekty biznesu i ośrodków badawczych. Cieszy nas również fakt, iż dzięki tej umowie cenne doświadczenia zyskają m.in. nasi młodzi naukowcy, a także studenci ? mówi prof. Tomasz Szmuc, Prorektor ds. Współpracy AGH.
Jedną z największych bolączek oferty edukacyjnej w naszym kraju jest jej niedostosowanie do potrzeb gospodarki, a w szczególności przemysłu. Wiele uczelni kształci na kierunkach, po ukończeniu których absolwenci mają duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Chlubnym wyjątkiem jest Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, prowadząca konsekwentnie od wielu lat program współpracy z przemysłem i dynamicznego reagowania na potrzeby rynku pracy, dzięki czemu wśród absolwentów tej uczelni praktycznie nie występują problemy ze znalezieniem atrakcyjnej pracy.