Podgórze to dla jednych tylko nazwa krakowskiej dzielnicy ? gdzieś po drugiej stronie Wisły, dla innych to mała ojczyzna, miasto w mieście, miejsce, bez którego nie mogą żyć. Od ponad 100 lat nierozerwalnie związane jest z Krakowem. Dziś (24 października, piątek) podczas konferencji w Magistracie przedstawiciele podgórskich dzielnic, Domu Kultury Podgórze i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa mówili o najważniejszych inwestycjach i wydarzeniach związanych z obchodami stulecia połączenia obu miast.
Gdzie się zaczyna a gdzie kończy Podgórze? Minimaliści uważają, że wycieczkę należy zacząć w okolicach Ronda Matecznego a zakończyć przy Kopcu Krakusa i Starym Cmentarzu Podgórskim. Zwolennicy maksimum wolą wersję sprzed 1991 roku gdy Podgórzem nazywano tę część (dzielnicę) Krakowa, która położona była na prawym brzegu Wisły. Dziś ta ogromna przestrzeń (38% powierzchni Krakowa) podzielona jest na sześć Dzielnic: VIII Dębniki, IX Łagiewnik ? Borek Fałęcki, X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie, XII Bieżanów ? Prokocim i XIII Podgórze.
Uchwałę w sprawie połączenia Miasta Krakowa i Miasta Podgórza podjęły w czerwcu 1913 r. ówczesne Rady tych Miast. Podpisanie samego aktu połączenia odbyło się 15 lipca 1915 r. na moście łączącym Kraków i Podgórze. W czerwcu 2013 r. w związku ze stuleciem podjęcia uchwał odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta Krakowa. Przed nią odbyło się inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Dzielnic Podgórskich, łączącego wszystkie sześć podgórskich Dzielnic.
W ramach obchodów 100-lecia połączenia Krakowa i Podgórza realizowanych jest wiele działań uświetniających jubileusz. Najważniejszym wydarzeniem będzie odnowienie aktu połączenia Krakowa i Podgórza, które odbędzie się 15 lipca 2015 r. Natomiast jednym z najważniejszych działań będzie uruchomienie Muzeum Podgórza jako Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ? ma się ono znajdować w budynku przy ul. Wielickiej 2 zwanym Zajazdem pod św. Benedyktem.
W ramach obchodów stulecia połączenia Krakowa i Podgórza do tej pory przygotowano m.in. mobilną grę miejską ?Z biegiem lat”, odbyło się Sympozjum na którym prezentowano referaty dotyczące Historii Podgórza. Przygotowywany jest film dokumentalny ?Śladami historii Podgórza”, a także specjalne wydawnictwa: ?Podgórze w pocztówkach i nie tylko”, ?Dziadzio Władzio i duch Podgórza”, ?Opowieść o Podgórzu w stulecie połączenia z Krakowem” ? historia miasta w zbiorach Domu Historii Podgórza. Planowana jest również realizacja dwóch murali.
Obok działań kulturalnych Porozumienie Dzielnic Podgórskich zaproponowało, opracowało i uzgodniło włączenie do planów inwestycyjnych Krakowa kluczowych inwestycji w dzielnicach podgórskich. Mają to być: budowa komisariatu policji przy ul. Czerwone Maki (Dzielnica VIII), remont budynku Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Zakopiańskiej (Dzielnica IX), rewitalizacja Fortu 52 przy skrzyżowaniu ulic Borkowskiej i Fortecznej z przeznaczeniem m.in. na Klub Kultury Kliny (Dzielnica X), Rewitalizacja Parku Duchackiego (Dzielnica XI), Budowa siedziby filii DK Podgórze przy ul. Aleksandry (Dzielnica XII), Remont w Parku Bednarskiego i renowacja wzgórza Lasoty (Dzielnica XIII).
Porozumieniu Dzielnic Podgórskich zależy także na tym, aby 31 obywateli zasłużonych dla Podgórza, którym nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Podgórza zostali wpisani do miejskich rejestrów jako Honorowi Obywatele Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa.