Mija 40. rocznica utworzenia Zakładu Uzdatniania Wody Raba. Z tej okazji Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uruchomił nowoczesną instalację do dezynfekcji wody promieniami ultrafioletowymi.
– To inwestycja, dzięki której woda w Krakowie będzie jeszcze bardziej bezpieczna. Co ważne, kranówka nie będzie miała charakterystycznego zapachu chloru ? mówił Jacek Majchrowski, po uruchomieniu nowoczesnej instalacji do dezynfekcji wody promieniami UV.
O tym, jak będzie obecnie wyglądał proces uzdatniania wody w zakładzie Raba opowiadał ze szczegółami prezes Krakowskich Wodociągów, Ryszard Langer: – Woda poddawana będzie dezynfekcji promieniami UV w specjalnej komorze promiennikowej. Drobnoustroje takie jak bakterie i wirusy poddane naświetleniu w ciągu kilku sekund ulegają dezaktywacji, dzięki czemu podniesione zostanie bezpieczeństwo bakteriologiczne wody ? mówił prezes MPWiK.
Przyznał, że metoda, która będzie zastosowana w zakładzie Raba, jest bardzo skuteczna, jednak jej efekt jest krótkotrwały: – Dlatego proces dezynfekcji składa się z dwóch etapów. Po zastosowaniu promieni UV dawkowany będzie podchloryn sodu, co zapewni pełne bezpieczeństwo mikrobiologiczne ? zaznaczył Ryszard Langer. Koszt nowej instalacji to 7,5 mln zł.
Uruchomienie nowoczesnej instalacji do dezynfekcji wody promieniami ultrafioletowymi zbiega się w czasie z 40 rocznicą rozpoczęcia działalności Zakładu Uzdatniania Raba. Przypomnijmy, że kompleksowy rozruch wszystkich obiektów nowoczesnego jak na owe lataobiektu w Dobczycach zakończył się we wrześniu 1974 roku. Proces technologicznego uzdatniania wody polegał pierwotnie na zastosowaniu koagulacji, sedymentacji, filtracji oraz dezynfekcji. W połowie lat 90-tych, dzięki pomocy finansowej uzyskanej od rządu USA, proces rozszerzono o wstępne ozonowanie wody surowej.
Zakład uzdatniania wody Raba to obecnie główne źródło wody pitnej dla Krakowa. Zaopatruje on blisko 60 proc. mieszkańców miasta z rejonów: Podgórze, Wolica, Wyciąże, Kościelniki, Ruszcza, Branice, Pleszów oraz częściowo obszaru Starego Miasta, Śródmieścia i Mistrzejowic. Woda z Dobczyc jest również podstawowym źródłem zasilania dla gmin Dobczyce, Siepraw, Świątniki Górne, oraz jednym z głównych dla gmin Wieliczka, Myślenice, Mogilany, Igołomia-Wawrzeńczyce.