Tegoroczna Barbórka w wielickiej kopalni ma szczególny charakter. Popołudniem 1 grudnia otwarta zostanie solankowa tężnia, a następnie górnicy wraz z zaproszonymi gośćmi spotkają się na modlitwie w kaplicy św. Kingi 101 m pod ziemią. Podczas akademii wręczane są odznaczenia państwowe, resortowe, nadawane są stopnie górnicze.
– Ten rok był dla wielickiej kopalni wyjątkowy i bardzo pracowity. W sferze turystycznej to przede wszystkim rekordowa liczba zwiedzających, do końca listopada podziemia zwiedzało już ponad 1,22 mln gości. Po górniczym zabezpieczeniu otworzyliśmy cztery dodatkowe komory: dwie multimedialne na Trasie Turystycznej i dwie lecznicze w uzdrowisku. Lecznictwo obok turystyki jest drugim ważnym filarem naszej działalności udostępniającej, a najlepszym przykładem rozwoju w tym kierunku jest właśnie największa na południu tężnia solankowa, która powstała nieopodal turystycznego wejścia do kopalni ? informuje Kajetan d?Obyrn Prezes Zarządu Kopalni Soli ?Wieliczka? SA. ? Tężnia solankowa stanowi kolejny krok w przywróceniu miastu Wieliczka leczniczego charakter, posłuży całemu południu Polski, albowiem w promieniu 300 kilometrów od Wieliczki nie ma obiektu podobnej wielkości. Z dobroczynnych właściwości obiektu korzystać też będą turyści z całego świata ? dodaje.
Wielicka tężnia to masywna konstrukcja drewniana wypełniona gałązkami tarniny, po których spływa solanka. Powstały wokół niej mikroklimat to lecznicze inhalatorium. Pobyty w tężni zalecane są osobom cierpiącym na nawracające lub przewlekłe choroby dróg oddechowych. Ulgę poczują zatem pacjenci z nieżytem nosa, stanem zapalnym zatok przynosowych, nieżytem krtani, w stanach po terapii ostrych infekcji dróg oddechowych. Solny aerozol ułatwia też usuwanie wydzieliny u osób chorych np. na zapalenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę oskrzelową. Do tężni warto się udać również będąc zdrowym. Inhalacje pomagają bowiem oczyścić drogi oddechowe – na skutek znacznego zanieczyszczenia powietrza zbiera się w nich bowiem szereg pyłów o różnym, często potencjalnie niebezpiecznym składzie.
W wielickiej tężni płynie wielicka solanka. Pod koniec 2013 roku słona woda pochodząca z dwóch podziemnych wypływów na poziomie VI i VII kopalni otrzymała świadectwo leczniczej wody mineralnej ze wskazaniem do użycia m.in. w inhalacjach. W Polsce funkcjonują 4 tężnie, które pod względem wielkości uplasować by można przed wielicką ? wszystkie jednak na północ od Warszawy.
W 2014 roku odbyło się w kopalni ponad 300 imprez i wydarzeń, również takich o charakterze promocyjnym i charytatywnym. W pierwszej połowie roku do trasy turystycznej włączone zostały komory Lill Górna i Kazanów z multimediami, interaktywnymi aplikacjami, mappingiem i pierwszym podziemnym kinem 5d, a do podziemnej bazy leczniczej dołączyły komory Smok i Feliksa Boczkowskiego. Te ostatnie służą rozbudowie bazy uzdrowiskowej i poszerzeniu oferty leczniczej. Podziemia odwiedziło ponad tysiąc dziennikarzy, fotografów, blogerów, a dzięki ich relacjom sława kopalni docierała do najdalszych zakątków świata. Wiele się działo także w sferze działań zabezpieczających, które stanowią ważny element funkcjonowania solnego przedsiębiorstwa. – Działania w tym zakresie dotyczyły m.in. prac górniczych w
wyrobiskach zabytkowych i ważnych z punktu widzenia funkcjonowania zabytku. Prace zabezpieczające prowadzone były w kilkunastu komorach m.in. Margielnik, Geramb, Gaisrück, Wessel, Żralski, Maria Teresa II (górna), kaplicy św. Kingi. Przebudowywane i zabezpieczane były także chodniki, szybiki i pochylnie. Zlikwidowano rekordową ilość niezabytkowych pustek poeksploatacyjnych zasypując je piaskiem (115 tys. m3). Na III poziomie trwały przygotowania do odtworzenia transportu szynowego, który przyczyni się m.in. do poprawy efektywności prowadzenia prac górniczych. Szereg działań dotyczyło szybów górniczych, a szczególnie szybu Kościuszko, który zabezpieczany jest z użyciem innowacyjnej technologii. Modernizowana była infrastruktura pod ziemią i na powierzchni. Wszystko po to, aby zapewnić jeszcze większą ochronę najcenniejszych miejsc pod ziemią ? wymienia najważniejsze tegoroczne pozaturystyczne działania kopalni Prezes Kajetan d?Obyrn.
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”55521″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]