Jeśli wierzyć prognozom, w najbliższy weekend do Krakowa wróci zima. Synoptycy przewidują spadek temperatur poniżej zera i opady śniegu.
Synoptycy prognozują powrót zimy do Krakowa. Już w piątek, 23 stycznia zacznie spadać temperatura, a w weekend pojawią się opady śniegu, które chwilami mogą być intensywne.
Na walkę ze skutkami zimy czeka ponad 240 specjalistycznych jednostek utrzymaniowych, w tym pługi, piaskarki, solarki, zespoły do wywożenia śniegu oraz utrzymania ulic, chodników i obiektów inżynierskich, kilkanaście tysięcy ton soli, piasku i chlorku wapnia. W tym roku jest więcej sprzętu niż w latach ubiegłych. Dzięki temu lepiej utrzymane mają być nie tylko główne trakty komunikacyjne, ale także drogi osiedlowe i ścieżki rowerowe.
Koordynatorem akcji Zima jest MPO Kraków. W siedzibie miejskiej spółki działa dyspozytornia, gdzie cały czas monitorowana jest prognoza pogody, temperatura ulic w mieście. Każdy z pojazdów biorących udział w akcji ?Zima” jest wyposażony w GPS. Monitoring miejski zapewnia podgląd głównych punktów komunikacyjnych i ulic.
Mieszkańcy mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, o konieczności odśnieżania ulic i chodników do dyspozytorni akcji ?Zima” mailowo (interwencje24h@mpo.krakow.pl) i telefonicznie (12 646 23 61). Można też kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami współpracującymi w ramach akcji ?Zima”.
Wszelkie informacje na temat akcji ?Zima”, w tym wykaz kontaktów dla mieszkańców do firm utrzymaniowych i jednostek współpracujących w ramach akcji ?Zima”, a także informacja o podziale Krakowa na obszary i rejony utrzymaniowe znajdują się na stronie www.mpo.krakow.pl.
Straż Miejska przypomina o zimowych obowiązkach właścicieli i zarządców nieruchomości. Są wśród nich:
- niezwłoczne sprzątanie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego ? chodnika ? położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych, niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego,
- niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów, z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej,
- pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.
Za nieuprzątnięcie błota, śniegu czy lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości można otrzymać mandat karny w wysokości ? 100 zł.
MOPS przypomina, że osoby bezdomne, przebywające w Krakowie w zimie mogą otrzymać pomoc zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym na osiedlu Teatralnym 24, tel. 12 425-78-09 e-mail: db@mops.krakow.pl.
Na terenie Krakowa funkcjonuje 20 placówek zapewniających schronienie, które oferują 637 całorocznych miejsc noclegowych. Ponadto w okresie zimowym Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka 1 uruchamia ogrzewalnię dla osób bezdomnych.
Posiłki dla osób bezdomnych wydawane są w 4 barach mlecznych oraz jadłodajni na os. Krakowiaków, na podstawie decyzji administracyjnej MOPS. Obecnie korzysta z nich blisko 300 osób dziennie. Jednocześnie pomoc w formie posiłków realizowana jest przez organizacje otrzymujące z Gminy Miejskiej Kraków dotacje do prowadzonej przez nie działalności charytatywnej. W Krakowie codziennie wydawane jest ok. 1600 gorących posiłków, w tym ok. 1000 finansowanych ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Wykaz miejsc noclegowych w Krakowie oraz placówek, gdzie można skorzystać z ciepłego posiłku lub innej formy pomocy znajduje się na stronie www.mops.krakow.pl.
Okres zimowy to dla wolno żyjących kotów niebezpieczna i trudna pora roku. W tym czasie potrzebują one szczególnej pomocy i opieki człowieka. Dlatego miłośnicy zwierząt apelują do właścicieli i administratorów krakowskich budynków: pomóżmy znaleźć dzikim kotom schronienie przed zimnem i mrozem, uchylmy w zimie choć część okienek w piwnicach lub innych pomieszczeniach gospodarczych.