Od 12 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będzie można oglądać pięć nowych wystaw. Dzieła współczesnych japońskich twórców, intrygujące instalacje wideo, przestrzenie inspiracji jednym dla wielu, fotografia kreacyjna i twórczość przedstawicieli młodej sztuki izraelskiej – już od dzisiaj do zobaczenia.
Motywem przewodnim wystawy Logiczna emocja są dwa pojęcia ? często traktowane jako przeciwstawne ? ?logika? i ?emocja?. Napięcie między nimi stanowi zasadniczą cechę współczesnej sztuki japońskiej. Wystawa jest próbą znalezienia istoty ?japońskości?, przedstawienia jej w różnych kontekstach oraz określenia decydujących wyróżników jej estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 13 japońskich artystów wizualnych, architektów i grafików, między innymi Kojiego Enokury, Taijiego Matsuego, Hiroshiego Sugito i Ryoji Ikedy. Pokaz uzupełnią prace Shinjiego Ogawy z Kolekcji MOCAK-u. Wystawa przygotowana we współpracy z The Japan Foundation pokazywana była wcześniej w Museum Haus Konstruktiv w Zurychu. Po zakończeniu pokazu w Krakowie będzie prezentowana w Kunstmuseum Moritzburg Halle (Saale) w Niemczech.
Pokaz instalacji wideo Omera Fasta będzie pierwszą szerszą prezentacją jego twórczości w Polsce. Artysta urodzony w 1972 roku w Izraelu obecnie mieszka w Berlinie. Był wielokrotnie nagradzany, otrzymał między innymi Bucksbaum Award od Whitney Museum of American Art (2008) oraz Preis der Nationalgalerie für Junge Kunst (2009). Na wystawie zaprezentowane zostaną cztery instalacje wideo: Wszystko, co się wznosi, musi się zbiec, Ciągłość, Najlepsze jest 1500 metrów oraz Wyglądać pięknie dla Boga. Ostatnią z nich MOCAK zakupił w 2013 roku do swojej Kolekcji. Wystawa Omera Fasta to część programu, w ramach którego MOCAK organizuje indywidualne wystawy artystów z Kolekcji Muzeum.
Punktem odniesienia dla wystawy Nikifory w Galerii Beta jest postać urodzonego w Krynicy malarza pochodzenia łemkowskiego. Nikifor Krynicki malował i żebrał, nie będąc w stanie utrzymać się ze sprzedaży swoich obrazków. Jego twórczość odkrył w 1930 roku Roman Turyn, który pokazał ją mieszkającym w Paryżu kapistom. Powtarzające się w twórczości Nikifora pejzaże, architektura oraz widoki wnętrz przedstawiają świat alternatywny, zawierający wszystko to, co było dla niego ważne i piękne. MOCAK zaprezentuje również prace Edwarda Dwurnika, na którego twórczość bardzo duży wpływ miał Nikifor, Aliny Dawidowicz, córki Leona Chwistka, nazywanej ?Nikiforem w spódnicy?, oraz Marka Kraussa, który przybrał pseudonim Nikifor Warszawski. Wystawa wpisuje się cykl, w którym MOCAK prezentuje twórczość artystów nieprofesjonalnych, dla których sztuka jest tożsama z życiem.
W Galerii Alfa pokazana zostanie druga z serii indywidualnych wystaw Mikołaja Smoczyńskiego. Prezentacja w całości oparta na pracach z Kolekcji MOCAK-u obejmie dwa najwcześniejsze cykle fotograficzne artysty: Obiekt podwójny oraz The Secret Performance. Celem wystawy Dwa cykle jest zestawienie przemyśleń artysty na temat relacji obiektu z przestrzenią i jej zmieniających się stanów z dokumentacją fotograficzną. Prace będą opatrzone komentarzami artysty pochodzącymi z autorskiej publikacji Czas przeszły. Komentarze do prac zrealizowanych w latach 1980?1999 (autoreferat) wydanej przez MOCAK w 2013 roku.
Młody Izrael to wystawa zorganizowana we współpracy z artystą i wykładowcą Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie Boazem Aradem. Będzie pierwszym pokazem prac twórców spoza Polski w Galerii Re. MOCAK pokaże na niej prace wideo dwóch młodych artystów z Izraela ? Bena Hagariego i Nadava Bin-Nuna.
Działalność Mocak-u – krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej, charakteryzuje ogromna dynamika i odwaga w kreowaniu wartościowych wystaw. Szeroka formuła działalności uwzględniająca nie tylko ekspozycję dzieł, ale również spotkania z ich twórcami, działalność edukacyjną, kolekcjonerską i udział w publicznej debacie na temat sztuki, sprawiają, że Mocak tętni życiem. W ciągu czterech lat istnienia, w muzeum zorganizowano imponującą ilość wystaw na bardzo wysokim artystycznym i merytorycznym poziomie. Warto na stałe wpisać ten adres do swojego planu kulturalnych perygrynacji!
fot. Jan Graczyński/InfoKraków24
[wegallery id=”57878″ type=”grid” col=”4″ caption=”no” link=”file”]