Przywrócenie porządku na Alejach Trzech Wieszczów, synchronizacja działań jednostek miejskich oraz skuteczna integracja mieszkańców to najważniejsze założenia kolejnej ofensywy w walce z bazgrołami, które po dzisiejszym posiedzeniu Zespołu Zadaniowego ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie zapowiedział jego przewodniczący ? Waldemar Domański.
Podczas posiedzenia Zespołu, Pogromcy Bazgrołów zaproponowali wiele pomysłów na skuteczną walkę z nielegalnym graffiti. ? Przede wszystkim chcemy wyjść poza ramy urzędnicze i aktywnie włączyć społeczeństwo we wszystkie nasze działania. W końcu wszyscy jesteśmy częścią Krakowa i tylko w grupie odniesiemy prawdziwy sukces ? tłumaczył Waldemar Domański.
Aby tego dokonać, Pogromy Bazgrołów zaplanowali liczne pikniki sąsiedzkie, konkursy, akcje zbierania farb, zajęcia w szkołach, oraz warsztaty wsparte kampanią informacyjną w mediach. Zapowiadają także nawiązanie współpracy z krakowską kurią, a za jej sprawą z parafiami krakowskimi w związku ze Światowymi Dniami Młodzież, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku.
Do najważniejszych bieżących zadań Zespołu należy m.in. przywrócenie schludnego wyglądu Alei Trzech Wieszczów. ? Musimy zadbać o tę kluczową krakowską trasę. Z okien samochodów nie widzimy, jak bardzo jest oszpecona bazgrołami, jednak gdy pójdzie się tam na spacer, obraźliwe graffiti razi na każdym kroku ? opowiadał Waldemar Domański.
Kolejnym priorytetem Zespołu jest usprawnienie współpracy miejskich jednostek. ? Ustalenie, kto za co odpowiada, nie tylko przyspiesza działania i poprawia skuteczność, ale gwarantuje również, że nasze akcje odbiją się szerszym echem w Krakowie ?argumentował przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie. Jednocześnie podkreślał, że chęć zaangażowania się w inicjatywę wyrazili już m.in. cykliści oraz seniorzy. ? To dowód, że w naszą akcję może zaangażować się każdy. Pracy jest bardzo dużo. Poza zamalowywaniem bohomazów, planujemy również organizację patroli obywatelskich. Każdy znajdzie coś dla siebie ? zapewniał Waldemar Domański.
Jak zapowiedział przewodniczący Zespołu, Pogromcy Bazgrołów planują również utworzenie bazy artystów, którzy tworzą graffiti. ? Chcemy doprowadzić do nawiązania kontaktu między mieszkańcami, którzy chcieliby ozdobić swoje domy muralami z osobami, które tworzą tego rodzaju sztukę. Musimy wyraźnie rozróżnić graffiti, które jest sztuką, od nienawistnych napisów, które obniżają bezpieczeństwo mieszkańców ? wyjaśniał Waldemar Domański.
Przypomnijmy, Zespół Zadaniowy ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie został utworzony w 2012 roku przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W skład Zespołu wchodzą nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, miejskich spółek oraz jednostek, ale także m.in. reprezentanci policji oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.