Miejska Infrastruktura Sp. z o.o. testuje najnowocześniejszy w Polsce i być może jedyny taki na świecie parkometr. O jego zaletach mogą przekonać się kierowcy parkujący w rejonie Placu Św. Ducha.
– Zależy nam, by w Krakowie stosowane były urządzenia innowacyjne, podnoszące jakość świadczonych przez naszą Spółkę usług, potrafiące zaspokoić rosnące wymagania odbiorców – mówi Piotr Kącki, prezes spółki Miejska Infrastruktura, która zarządza strefą płatnego parkowania.
Temu służyć ma m. in. duży 7 calowy kolorowy wyświetlacz, który oprócz informacji wskazującej na kolejność działań niezbędnych do wniesienia opłaty, może służyć jako nośnik przydatnych dla krakowian informacji, jak również wspierać akcje informacyjne i promocyjne. Już teraz przy jego pomocy można zapoznać się z prowadzoną przez Miejską Infrastrukturę pod hasłem ?Można Inaczej” akcją informacyjną popularyzującej wdrożone przez spółkę usługi mobilne.
Parkometr przystosowany jest również do montażu czytnika kodów QR. Na potwierdzeniu wniesienia opłaty już teraz nadrukowywany jest kod QR zwierający nr rejestracyjny pojazdu. Gdy parkometr wyposażony zostanie w czytnik kodów przy kolejnej transakcji kierowca będzie mógł wykorzystać taki bilet i bez używania klawiatury wprowadzić numer pojazdu. Pozwoli to na wyeliminowanie nielubianego przez kierowców ręcznego wprowadzania numeru swojego pojazdu. Niezleżnie od tego na bilecie można umieścić dowolny tekst czy grafikę. Aktualnie drukowana grafika promuje zakup eAbonamentów, a towarzyszący jej kod QR odsyła do instrukcji, która w atrakcyjnej graficzno-opisowej formie informuje, w jaki sposób skorzystać ze sklepu internetowego przygotwanego przez Spółkę.
Kolejnym niestosowanym do tej pory rozwiązaniem, które w najbliższym czasie testowane będzie przez Spółkę polegać ma na umożliwieniu uiszczenia w parkometrze opłaty dodatkowej, czyli kary za brak biletu postojowego. Wyeliminuje to konieczność wizyty w Biurze Strefy Płatnego Parkowania, gdyż opłatę przy pomocy karty płatniczej będzie można wnieść bezpośrednio w urządzeniu. Również w tym przypadku stosowane będą kody QR co pozwoli usprawnić i znacznie ułatwić całą operację, a przy okazji wyeliminuje błędy i pomyłki jakie zdarzają się przy ręcznym wprowadzaniu danych. W przyszłości możliwe będzie również stosowanie dalszych innowacji poprzez wdrożenie kolejnych funkcjonalności i rozwiązań.
Warto pamiętać, że parkometr zasilany jest wyłącznie energią słoneczną jest zatem urządzeniem przyjaznym środowisku nie emitującym substancji szkodliwych. Pomimo zastosowania nowoczesnych parametrów i nowych funkcji urządzenie nie wymaga stosowania zewnętrznych przyłączy.
Urządzenie działa domyślnie w języku polskim, jednak w każdej chwili jest możliwość przełączenia go na funkcjonowanie w językach obcych. Urządzenie pokryto specjalną farbą i lakierem zwiększającym jego odporność na graffiti, promieniowanie UV oraz korozje.
W parkometrze będzie można płacić zarówno bilonem o nominałach od 10 groszy do 5 złotych, jak i kartami płatniczymi w tym zbliżeniowymi.
Nowością jest możliwość płacenia z wykorzystaniem urządzeń obsługujących technologie NFC stosowaną m. in. w telefonach komórkowych.
Warto wiedzieć, że spółka Miejska Infrastruktura już pracuje nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, które z jednej strony ułatwią kierowcom korzystanie ze strefy, a z drugiej poprawią kontrolę nad płatnym parkowaniem. Prowadzone testy pokarzą, na ile bez zagrożenia dla ciągłości pracy parkometru możliwe będzie stosowanie kolejnych udogodnień.