Od 14 maja do 14 czerwca trwa w Krakowie Miesiąc Fotografii. To czołowy europejskim festiwal fotograficzny i jedno z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Motywem przewodnim 13. edycji festiwalu będzie konflikt. Kurator Programu głównego, Wojciech Nowicki, zaprosił do Krakowa zarówno legendy światowej fotografii, jak i wschodzące gwiazdy sztuki współczesnej.
Tematem Programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 jest konflikt.
W programie znajdą się wystawy klasyka światowej fotografii, Josefa Koudelki, a także wystawy o charakterze artystyczno-dokumentalnym (jak cykl Zhanga Dali, poświęcony cenzurze fotografii w maoistowskich Chinach). Zaprezentowane zostaną także fotografie wielokrotnie nagradzanej Joanny Piotrowskiej (m.in. z cyklu Frowst), oraz zdjęcia Indr? Šerpytyt? (1944?1991), która podejmuje w swoich pracach temat pamięci. Markus Schaden (dyrektor The PhotoBookMuseum w Kolonii) jest kuratorem wystawy o przedstawieniu konfliktów w albumach fotograficznych; Paweł Szypulski podejmuje temat płci i rasy w fotografii; Łukasz Gorczyca i Adam Mazur za pomocą albumów i książek opowiadają historię zawłaszczania (m.in. politycznego) narodowego symbolu, rzeki Wisły. Wreszcie Wojciech Nowicki ? w roli kuratora jednej z wystaw ? skupia się na momentach, w których fotografia nagle okazuje się bezradna: na przykładzie zdjęć dokumentalnych wskaże chwile, kiedy obiektyw zostaje skierowany w niewłaściwą stronę.
Program główny Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 to medytacja nad możliwościami i ograniczeniami medium wobec konfliktu, tematu, do którego dokumentowania ? wydawać by się mogło ? jest ono stworzone. A jednak nie zawsze: bo konflikt to nie tylko starcia zbrojne; konflikty rozgrywają się często tylko w czyjejś wyobraźni, składają się na nie trudne do uchwycenia gesty, nawet wspomnienia. Czy fotografia może w pełni udokumentować sytuacje konfliktowe, niezależnie od ich natury, bez wsparcia innego medium ? słowa pisanego, dokumentacji filmowej? Czy da się opowiedzieć za pomocą fotografii o wydarzeniach z przeszłości? To tylko niektóre z pytań, jakie stawia kurator Programu głównego, Wojciech Nowicki.
Wystawy Programu głównego jak co roku odbywają się w najlepszych przestrzeniach ekspozycyjnych Krakowa, m.in. w Galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Manggha i Muzeum Etnograficznym.
Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie realizowany jest ze środków finansowych Urzędu Miasta Krakowa, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.