W Krakowie przed Centrum Handlowym M1 odbyła się pokazowa konkurencja ?jazda sprawnościowa motocyklem służbowym?. Była to jedna z sześciu konkurencji przeprowadzanych w ramach odbywającego się w dniach 8-11 czerwca na terenie garnizonu małopolskiego Policji, odbywa się finał XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Policjant Ruchu Drogowego?.
Dzisiaj policjanci zmierzyli się w dwóch konkurencjach: sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych oraz jazda sprawnościowa motocyklem służbowym.
Finał Konkursu obejmuje poniższe konkurencje:
Konkurencja K-1 ? test ze znajomości wybranych przepisów: prawa o ruchu drogowym, zagadnień prawa karnego, procedury karnej, prawa o wykroczeniach, procedury wykroczeniowej, taktyki pracy policjanta i innych przepisów służbowych, a także ze znajomości zagadnień związanych z udzielaniem pierwszej pomocy ofiarom wypadków;
Konkurencja K-2 ? strzelanie z broni służbowej;
Konkurencja K-3 ? kierowanie ruchem drogowym na skrzyżowaniu;
Konkurencja K-4 ? jazda sprawnościowa motocyklem służbowym;
Konkurencja K-5 ? jazda sprawnościowa samochodem osobowym po wyznaczonym torze;
Konkurencja K-6 ? sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych.
Głównym celem Konkursu jest doskonalenie umiejętności i sprawności oraz sprawdzenie wiedzy policjantów ruchu drogowego oraz przybliżenie społeczeństwu problematyki bezpieczeństwa, pracy policjantów ruchu drogowego oraz kształtowanie wizerunku Policji. Ponadto rywalizacja ma wyłonić najbardziej wszechstronnego funkcjonariusza ruchu drogowego oraz najlepszą reprezentację (drużynę) policjantów ruchu drogowego.
Wyłonienie najlepszych policjantów do współzawodnictwa w finale krajowym Konkursu poprzedzone było eliminacjami przeprowadzonymi na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Następnie każda Komenda Wojewódzka Policji zgłasza do udziału w Konkursie dwóch policjantów ruchu drogowego pełniących służbę na drodze. Ponadto organizator Konkursu dodatkowo zaprosił dwóch żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, którzy wzięli udział w Konkursie na zasadzie honorowego uczestnictwa.
Przez wiele lat modyfikowany był regulamin konkursu, zmieniano sprzęt wykorzystywany do przeprowadzenia poszczególnych konkurencji, zmieniała się także liczba jego uczestników. W roku 2015 wprowadzono nową konkurencję K-6 – sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych. Zmiany te wynikały przede wszystkim z doświadczeń zdobytych przez organizatorów oraz uwag zgłaszanych przez uczestników.
To co stanowi stały element Konkursu, dający zauważyć się już podczas pierwszych edycji, to klimat zdrowej i życzliwej rywalizacji. Atmosfera ta trwa do dziś, co potwierdza klasę finalistów. Ci, którzy biorą czynny udział w tym przedsięwzięciu, z pewnością mogą stanowić wzór do naśladowania dla młodszych kolegów.
Gospodarzem Konkursu, pierwszy raz w jego historii mającej swój początek w latach 80-tych ubiegłego wieku, jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Przeprowadzenie tej prestiżowej imprezy stanowi duże wyróżnienie oraz wspaniałą okazję do zaprezentowania województwa małopolskiego.[wegallery id=”61136″ type=”grid” col=”4″ caption=”no” link=”file”]