Czy podkrakowskie lotnisko może promować Kraków? Jeśli tak, to w jaki sposób? Na te pytania w czasie posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki odpowiadał Grzegorz Michorek, dyrektor pionu handlowego w porcie lotniczym Kraków-Balice.
Dyrektor Grzegorz Michorek przedstawił analizę działań lotniska z poprzedniego i bieżącego roku. ? Na podstawie prognoz i dotychczasowych wyników przyjmujemy, że w tym roku przekroczymy liczbę 4 mln obsłużonych pasażerów. W skali całego kraju rezultat ten plasuje nas na pierwszym miejscu wśród regionalnych portów lotniczych ? powiedział. Warto dodać, że pod względem obsłużonych pasażerów Kraków Airport ustępuje tylko warszawskiemu lotnisku im. Fryderyka Chopina. Do krakowskiego wyniku zbliżył się nieznacznie gdański port lotniczy. ? To tylko pokazuje siłę naszego lotniska. W przeciwieństwie do Gdańska, Kraków w regionie posiada silną konkurencję w postaci lotnisk w Katowicach i Rzeszowie ? dodawał.
W tygodniu w Balicach obsługuje się ponad 700 lotów. W piątce najpopularniejszych destynacji znajdują się: Warszawa, Londyn-Stansted, Frankfurt, Monachium i Dublin. Stosunkowo dość wysoka jest frekwencja wypełnienia kursów, która kształtuje się na poziomie 83%. ? Lotnisko pracuje nie tylko nad znalezieniem nowych połączeń, ale również nad zwiększeniem częstotliwości obecnych ? tłumaczył dyrektor pionu handlowego Kraków Airport.
Popularne Balice dynamicznie się rozwijają. Nadchodzące miesiące są terminami odbiorów dużych inwestycji. We wrześniu zakończy się pierwszy etap rozbudowy Terminalu T4, a jego całkowite włączenie w funkcjonującą infrastrukturę lotniska przewidziane jest na początek 2016 roku. Również po wakacjach będzie można ponownie do portu lotniczego dojechać koleją z krakowskiego dworca ? tym razem niemal pod sam terminal. To wywoła również zmianę wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska, co jak zapewniał Grzegorz Michorek, usprawni i upłynni ruch na terenie obiektu.
Aleksander Miszalski zainteresował się kooperacją instytucji miejskich z portem lotniczym w dziedzinie reklamy Krakowa. ? Moim zdaniem współpraca między nami, a Urzędem Miasta Krakowa na tym polu przebiega wzorowo. Pojawiamy się na wielu targach turystycznych, jeśli nie osobiście, to zawsze dostarczamy dedykowane materiały. Poza tym przedstawiając i reklamując swoją ofertę promujemy Krąków, jak na przykład podczas ostatnich targów w holenderskim Utrechcie ? tłumaczył Michorek. Do dyskusji włączyła się również Katarzyna Gądek, zastępca dyrektora wydziału Pormocji i Turystyki, dodając: ? Balice i UMK ściśle współpracują również z Polską Organizacją Turystyczną.
A jak z przygotowaniem lotniska do Światowych Dni Młodzieży, o które zapytał Bogusław Kośmider? ? Po przyszłych planowanych odbiorach infrastruktura będzie jak najbardziej gotowa. Jesteśmy w stałym kontakcie z komitetem organizacyjnym wydarzenia oraz władzami województwa małopolskiego. Posiadamy również doświadczenia w przypadku przygotowania ceremonii przyjęcia specjalnych gości ? dopowiadał Grzegorz Michorek.