Kominki z płaszczem wodnym, przystosowane do współpracy z centralnym ogrzewaniem, to skuteczne i ekonomiczne źródło ciepła w domu. Aby wkład kominkowy odpowiednio pełnił swoje funkcje, musi być jednak właściwie dobrany.
Przed zakupem kominka do domu należy zastanowić się, jaką funkcję będzie on pełnił. Jeżeli palący się ogień ma być wyłącznie dekoracją i jego zadaniem będzie budowanie nastroju we wnętrzu, mamy bardzo duże pole do popisu ? nie musimy bowiem kierować się względami praktycznymi i typowymi kryteriami doboru wkładu kominkowego. Jeżeli jednak decydujemy się na ogrzewanie kominkowe, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak zgodność z normami odnoszącymi się do sposobu montażu obowiązującymi w danym kraju.
Zastosowanie
Kwestią kluczową jest określenie, czy kominek ma ogrzewać wyłącznie powietrze, czy również wodę grzejnikową ? czyli współpracować z centralnym ogrzewaniem. Podłączenie kominka do centralnego ogrzewania daje wiele możliwości, w związku z czym coraz więcej osób wybiera kominki z płaszczem wodnym jako podstawowe urządzenie grzewcze w gospodarstwie domowym. Skłaniają do tego m.in. rosnące koszty oleju opałowego, energii elektrycznej oraz paliw opałowych. Wykorzystując ogrzewanie kominkowe, możemy spodziewać się oszczędności rzędu 50 procent. Ciepło, które powstaje podczas procesu spalania drewna, jest przekazywane do medium ? wody ? oraz wypromieniowywane przez szybę na pomieszczenie, w którym został zainstalowany wkład.
Wygląd zabudowanego wkładu z płaszczem wodnym właściwie nie różni się od tradycyjnego wkładu powietrznego. Różnice występują jednak w materiale i konstrukcji. Przykładowe modele kominków znaleźć można na stronie www.euro-kom.pl.
Instalacja
Założenie kominka z płaszczem wodnym nie wymaga wykonania niezależnej instalacji ? w zupełności wystarczy istniejąca już instalacja centralnego ogrzewania. Wkład z płaszczem nie różni się od typowego ? powietrznego. Spaliny w kominku podwyższają temperaturę wody znajdującej się w ścianach wkładu. Moc nominalna wkładów z płaszczem wodnym dostępnych na polskim rynku wynosi od 8 do 30 kW ? należy jednak pamiętać, że moc jest uśredniona i zależna od ilości paliwa oraz fazy jego spalania. W podstawowych obliczeniach można jednak przyjąć, że w odpowiednich warunkach z jednego kilograma drewna, którego wilgotność nie przekracza 20 proc., uzyskamy około 3 kW mocy.
Pamiętajmy, że aby kominek pełnił swoją funkcję, musi być właściwie dobrany pod względem mocy.