Kraków jest jednym z niewielu miast polskich, które od lat walczy o poprawę stanu powietrza. ?Od lat 90-tych realizowane są programy likwidacji niskiej emisji poprzez dofinansowywanie wymiany starych węglowych pieców na nowe proekologiczne rozwiązania? ? wskazywał Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. Od 1995 do 2009 roku w Krakowie zrealizowano wnioski dotyczące likwidacji niskiej emisji na kwotę niemal 12 milionów złotych. W tym czasie zlikwidowano ponad 19 tysięcy starych pieców węglowych i 325 kotłowni.
Sezonowe pogarszanie się stanu powietrza w Krakowie w okresie jesienno-zimowym to zjawisko obserwowane od wielu lat. Zazwyczaj w tym okresie przekraczane są normy stężenia pyłu zawieszonego. Na stan powietrza w Krakowie ma też wpływ położenie naszego miasta w dolinie Wisły. Powoduje to małą liczbę dni wietrznych, a obszar Krakowa nie jest odpowiednio przewietrzany.
Z badań Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego wynika jednak, że tej zimy powietrze nie jest gorszej jakości niż w ostatnich pięciu latach. ?Kraków i Małopolska mają najlepszy w kraju system monitoringu powietrza. Żadne inne miasto polskie nie kontroluje stanu atmosfery w takim stopniu jak my, stąd tam nie mówi się tyle o skażeniu, co u nas? ? zaznaczył Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, podczas konferencji prasowej w Magistracie.
Główna przyczyna sezonowego pogarszania się powietrza (aż 60 proc.) i przekraczania norm w zakresie pyłu zawieszonego to tzw. niska emisja. To nic innego jak efekt spalania paliw stałych i śmieci w domowych kotłowniach i piecach. Jedynie w 5 proc. na stan atmosfery w zimie ma wpływ komunikacja.
Niestety, w 2010 roku, z uwagi na zmienione przez rząd przepisy prawne, Miasto nie mogło realizować programu likwidacji niskiej emisji. ?Taka możliwość pojawiła się w tym roku. Obecnie ? w kolejce na dofinansowanie czeka ponad 300 wniosków, a Miasto na ten cel zarezerwowało 1,5 mln złotych? ? informowała Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Program likwidacji niskiej emisji ruszy wiosną tego roku, po przyjęciu go przez Radę Miasta Krakowa.
Kraków jako jedyne miasto w Polsce prowadzi od dwóch lat wojnę z paleniem w domowych piecach śmieci. Straż Miejska i Wydział Kształtowania Środowiska UMK prowadzą regularne kontrole na terenie osiedli peryferyjnych. Od początku prowadzenia tej akcji przeprowadzono około 230 kontroli. Pobrano kilkadziesiąt próbek popiołu do badania, a kilka wniosków skierowanych do sądu zakończyło się ukaraniem. Strażnicy miejscy upomnieli tez kilkadziesiąt osób mandatami karnymi.
Zdaniem obecnych na konferencji ekspertów w zakresie ochrony środowiska, najważniejsze jest zachęcanie mieszkańców do montażu proekologicznych rozwiązań grzewczych. W przypadku Krakowa równie istotny jest też rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej. ?Miasto, poprzez MPEC, już od kilku lat prowadzi program likwidacji pieców gazowych do podgrzewania wody bieżącej? ? przypominał wiceprezydent Trzmiel. Zapowiedział, że podjęte zostaną też rozmowy w sprawie zdynamizowania rozwoju sieci grzewczej i możliwości wykorzystania na ten cel funduszy unijnych.
Mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić informacje dotyczące stanu powietrza dostępne na stronach internetowych www.krakow.pios.gov.pl, a także na stronach Urzędu Marszałkowskiego www.malopolskie.pl.
źródło:www.krakow.pl
Skąd ten smog?
Stan powietrza w naszym mieście nie jest gorszy niż w latach ubiegłych, uspokaja Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Podczas konferencji prasowej w Magistracie, przedstawiciele Miasta, Urzędu Wojewódzkiego i Województwa Małopolskiego zastanawiali się, jak poprawić jakość tego, czym oddychamy.