W piątek, tuż przed północą, strażnicy miejscy zostali wezwani do udzielenia wsparcia w zdarzeniu, które miało miejsce przy ulicy Straszewskiego, obok krakowskiej Filharmonii.
W trakcie kontroli biletów, w jednym z pojazdów komunikacji miejskiej, kontrolerzy MPK zgłosili kierującemu problem z kilkoma osobami, które jechały bez ważnego biletu, odmawiając ponadto okazania dokumentów.
Kiedy strażnicy zjawili się na miejscu i szybko wylegitymowali pasażerów, okazało się, że jeden z mężczyzn ma przy sobie pałkę metalową, teleskopową. Zapytany, czy zgodnie z ustawą o broni i amunicji posiada na nią zgodę, zaprzeczył i dodał, że nosi pałkę dla swojego bezpieczeństwa. W tej sytuacji narzędzie zostało zabezpieczone, a mężczyzna ujęty w celu prowadzenia dalszego postępowania w tej sprawie.
Interwencja strażników miejskich jest kolejnym przykładem na profesjonalnie i sprawnie prowadzone działania w myśl podpisanego pod koniec ubiegłego roku Porozumienia o współpracy pomiędzy Strażą Miejską Miasta Krakowa i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A. na rzecz poprawy spokoju i porządku publicznego na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Niezwłoczne powiadomienie służby dyżurnej Straży Miejskiej, o przebiegu kontroli biletów w tramwaju, spowodowało natychmiastową reakcję dyżurnego, a w rezultacie efektywną interwencję strażników miejskich.
W każdym zaobserwowanym przypadku naruszeń porządku publicznego, a w szczególności w sytuacjach: utrudniania ruchu pojazdów komunikacji miejskiej, parkowania pojazdów na przystankach, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, naklejania plakatów, ogłoszeń, afiszy w miejscach do tego nie przeznaczonych lub bez zgody zarządcy, niszczenia urządzeń użyteczności publicznej (np. automatów Krakowskiej Karty Miejskiej), natarczywego żebrania w miejscach publicznych, zaśmiecania miejsc dostępnych dla publiczności, zakłócania spokoju i porządku w miejscach publicznych, przebywania osób bezdomnych (szczególnie w okresie zimowym) pracownicy MPK informują o konkretnym zdarzeniu służbę dyżurną Straży Miejskiej, która decyduje wówczas o sposobie podjęcia skutecznej interwencji przez funkcjonariuszy.
Ponadto, w przypadku, gdy dojdzie do sytuacji, w której osoba jadąca bez biletu, odmówi udzielenia informacji lub okazania dokumentów co do swojej tożsamości, kontroler może zwrócić się do Straży Miejskiej, z prośbą o wylegitymowanie takiej osoby.
źródło:Straż Miejska Miasta Krakowa