W Małopolsce trwają zdjęcia wybiegające do najnowszej produkcji Jacka Januszyka Trzy upadki świętego. Produkcja jest beneficjentem VII Konkursu na Wspierania Produkcji Filmowej organizowanego przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Wprowadzenie filmu do dystrybucji planowane jest na przełomie wiosny i lata 2016 r.
Jacek Januszyk to absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, autor zdjęć i operator kamery wielu filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i teatrów telewizji oraz laureat kilku ważnych nagród filmowych. W jego dorobku znajdują się filmy takie jak: Prawo ojca, Demony wojny, Sara czy Panna Nikt. W obrazie Trzy upadki świętego Januszyk jest zarówno reżyserem, autorem scenariusza jak i operatorem obrazu.
W filmie, do którego zdjęcia powstawały m.in. w Zubrzycy Górnej, Poroninie, Jurgowie czy Czerwiennej, wystąpią: Janusz Liszka, Karolina Michalik, Wiesław Komasa, Grzegorz Kliś, Grzegorz Feluś oraz Mariusz Saniternik.
Podhale, XIX wiek. Spokój mieszkańców górskiej osady zostaje zmącony z powodu jesiennych ulewnych deszczy. Ludzie boją się, że deszcz zniszczy ich plony i będą głodować. Stary gazda Antoni Rymac wierzy, że to Bóg ?karze? go za grzechy popełnione w młodości; czuje, że jego życie dobiega końca. Postanawia więc odkupić swoje winy i uratować wieś przed klęską.
Rymac prosi wójta Ciska, żeby wybrał w lesie drzewo, które posłuży jako materiał na rzeźbę świętego Antoniego, której będzie fundatorem. Ma nadzieje, że w ten sposób uda mu się przeprosić Boga za swoje grzechy. Wójt wypełnia wolę przyjaciela i ogłasza we wsi, że szuka rzeźbiarza. Znajduje chętnych, którzy dołożą się do zapłaty, ale nikt nie chce podjąć się stworzenia podobizny Świętego.
Wyzwanie postanawia podjąć Marcin Mudroń, najbiedniejszy spośród mieszkańców trapionej deszczem osady. Mężczyzna ma nadzieję, że obiecana sowita zapłata pozwoli mu zapewnić byt dwójce małych dzieci, które jako wdowiec samotnie wychowuje. Ufa, że wynagrodzenie za pracę pozwoli mu odbudować gospodarstwo, które częściowo strawił pożar.
Deszcz ustaje, kiedy tylko mężczyzna zaczyna rzeźbić. Górale naiwnie wierzą, że ich dawne grzechy – wielu bogactwo zawdzięcza zbójnickim praktykom – zostały wymazane. Ale strach wywołany ulewami obudził w niewielkiej społeczności dawne, nierozwiązane konflikty.
Zimą, między gazdami coraz częściej dochodzi do kłótni, w których powraca tragiczne wydarzenie z przeszłości. Ojciec Mudronia – Jamroży – został aresztowany, lecz nie wydał swoich współtowarzyszy i został stracony. Niesprawiedliwość, która spotkała jego syna Marcina – żaden z byłych zbójników nie wsparł go po śmierci ojca – zaczyna coraz dobitniej domagać się zadośćuczynienia w sercach górali.
Wiosną figura Świętego jest już prawie gotowa. Nadchodzi dzień oddania rzeźby?
Obecnie film jest w trakcie realizacji zdjęć wybiegających, montażu i udźwiękowienia. Do dystrybucji wejdzie w 2016 roku.