Za oknem szaro, buro i ponuro… Zarówno temperatury, jak i jakość powietrza nie zachęcają do spacerów. A gdyby tak przenieść się ? przynajmniej duchem ? tam, gdzie oko cieszy jesienna feeria barw a i odetchnąć można pełną piersią? Umożliwia to drugi film z serii ?Jurajska Kraina? zatytułowany ?Ojcowski Park Narodowy ? zachowane piękno?.
Piękno w niebywałej jakości
Twórcom filmu udało się uchwycić Ojcowski Park Narodowy, zanim jesienne chłody poczyniły spustoszenia w koronach drzew. Słonko przygrzewa a mieniące się złoto, czerwono i brązowo liście malują przepiękne pejzaże i ścielą się kolorowym dywanem na poszyciu leśnym, po którym jeszcze buszują najmniejsi mieszkańcy lasu. Nie mogło również zabraknąć ukazania piękna tych krajobrazów z niedostępnej nam na co dzień perspektywy, są więc również ujęcia z lotu ptaka. Ponadto utrwalono wnętrza jaskiń stanowiących jurajską wizytówkę ? również najsłynniejszej Jaskini Łokietka – oraz jedyny zachowany w całości zamek ze Szlaku Orlich Gniazd – Zamek w Pieskowej Skale.
Wszystko to w bardzo wysokiej rozdzielczości (4k) i technice poklatkowej (ang. timelapse) polegającej na zestawianiu zdjęć w film. Dzięki temu można zobaczyć to, na co zwykle podczas spacerów czy wędrówek brakuje czasu i cierpliwości ? zmiany zachodzące w przyrodzie. Są więc snujące się mgły, szybko płynące chmury i ich cienie sunące po dolinie a nawet obroty sfer niebieskich.
Urzeczony artysta
Filmem zachwycił się wszechstronny współczesny artysta, Ryszard ?Ryho? Paprocki, który zgodził się zostać jego ambasadorem. Ten malarz, rzeźbiarz i artysta street-artowy mieszka i tworzy w Ojcowie od przeszło 20 lat ? wybrał to miejsce dla siebie jako najwspanialsze pod słońcem.
Jak sam mówi, ludzie odwiedzając Ojców bardzo często nie doceniają obecnego tam piękna. Aby móc go doświadczyć w pełni, trzeba się czasem zatrzymać, przystanąć, a czasem pójść nieco dalej niż jedynie do Jaskini Łokietka czy Bramy Krakowskiej. Zdaniem ?Ryha? ?Ojcowski Park Narodowy ? zachowane piękno? doskonale oddaje klimat tych okolic i obrazuje ich niepowtarzalne walory, a to dzięki trafionemu doborowi scen, a także zastosowaniu techniki poklatkowej i ujęć z drona.
Mamy nadzieję, że w filmie widzowie ? podobnie jak jego ambasador ? odnajdą inspirację, choćby w obłędnej kolorystyce, a także podobnie jak on obejrzą go wiele razy i to z zapartym tchem.
Co jeszcze czai się w ?Jurajskiej Krainie??
Nie należy zapominać, że wspomniany film, to część szerszego, unikalnego w skali kraju projektu. ?Jurajska Kraina? to seria 8 filmów dokumentujących piękno przyrody i zabytków Jury Krakowsko-Częstochowskiej w doskonałej jakości i z autorskim podkładem muzycznym, który buduje niepowtarzalny klimat i dodatkowe potęguje wrażenia wizualne. Wyjątkowość projektu wynika nie tylko z wykorzystanych technik i osiągniętej dzięki nim jakości, ale również z faktu, że projekt nie jest finansowany przez instytucje publiczne a tworzony przez dwójkę pasjonatów ze środków własnych i dzięki wsparciu sponsorów.
W ramach projektu pod koniec października ukazał się film ?Magia Krakowa? obrazujący uroki Królewskiego Miasta o wszystkich porach dnia i nocy. Można w nim podziwiać zarówno panoramy, jak i detale architektoniczne a nawet… wnętrza muzeów i niektóre z ich najbardziej atrakcyjnych eksponatów.
Na początku przyszłego roku z kolei światło dzienne ujrzy ?Ogrodzieniec ? zamek legend?, nad którym prace już trwają. W filmie tym będzie się można zachwycić nie tylko samym zamkiem, ale również pobliską osadą na Górze Birów i okolicznymi pejzażami. W kolejnych odcinkach będzie można napawać się pięknem jurajskich jaskiń, obiektów architektury drewnianej, jurajskiej przyrody oraz zamków i ruin Szlaku Orlich Gniazd. Cykl zamknie film poświęcony Częstochowie.
WIĘCEJ O PROJEKCIE
Strona projektu: http://refleksjatv.pl/jurajska-kraina/
Profil FB projektu: https://www.facebook.com/JurajskaKraina