Cykl projekcji filmów dokumentalnych poświęcony największym umysłom epoki startuje już jutro. Daniel C. Dennett odpowiada na pytanie: czy homary mają wolną wolę? A skoro one …, to my …?
Docs+Science. Pionierzy – to przegląd naukowych dokumentów realizowany przez Krakowski Festiwal Filmowy wspólnie z Fundacją dla AGH. Każdego miesiąca poprzedzającego Festiwal odbędzie się pokaz filmu ukazującego sylwetkę jednego z najwybitniejszych myślicieli naszej epoki. Cykl stanowi przedsmak programu sekcji Docs+Science, która po raz trzeci zostanie zaprezentowana w ramach Festiwalu.
Projekcje odbywać się będą w budynku B8 – sala 010, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, al. Mickiewicza 30, Kraków, o godzinie 18:00. Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem i ekspertami.
Pomysłodawcą i twórcą cyklu Pionierzy jest dziennikarz naukowy, Karol Jałochowski. Seria została wyprodukowana przez Tygodnik ?Polityka? przy wsparciu Centrum Technologii Kwantowych Narodowego Uniwersytetu Singapuru kierowanego przez Artura Ekerta – instytucji naukowej patronującej temu międzynarodowemu przedsięwzięciu.
?Realizacja dokumentu to gruntowny research, a potem wyszukiwanie w rzeczywistości tych elementów, które ukształtowały bohaterów, a w efekcie – formułowane przez nich teorie.?- wyjaśnia reżyser, Karol Jałochowski. – ?Spośród wybitnych uczonych wybieram tych najbardziej krnąbrnych, podejmujących ryzyko zawodowe i nierzadko osobiste, idących wbrew paradygmatowi, wbrew metodzie, wbrew środowisku, często całymi latami funkcjonującymi poza Akademią, ale ostatecznie przez nią pobłogosławionych.?
Docs+Science to jeden z najmłodszych stałych elementów programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednak zdążył zdobyć rzesze fanów, nie tylko wśród miłośników fascynujących zdobyczy nauki, ale także wielbicieli doskonałych filmów dokumentalnych. 56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja – 5 czerwca 2016 roku.
Program:
28 stycznia, godz. 18.00: Daniel C. Dennett: „Czy homary mają wolną wolę?”.
25 lutego, godz. 18.00: Roy Glauber: „Bomba, która wstrząsnęła światem”.
31 marca, godz. 18.00: Gregory Chaitin: „Wyspa cudów”.
28 kwietnia, godz. 18.00: Julian Barbour: „Koniec czasu, jaki znamy”.
Na wszystkie projekcje wstęp wolny.