Małopolska, jako pierwszy region w kraju, podjęła prace nad budowaniem polityki senioralnej, która może stać się szansą nie tylko na aktywizację i podniesienie poziomu życia seniorów, ale również na rozwój gospodarczy regionu.
Realizacji tej strategii ma służyć opracowanie rekomendacji i wskazówek zatytułowane: ?Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski?. Autorzy chcą dotrzeć z wydawnictwem do wszystkich mieszkańców regionu, w szczególności do samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką osób starszych, firm prywatnych, instytucji służby zdrowia i opieki społecznej, instytucji kultury, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a także przedstawicieli świata nauki i mediów.
– Wyzwania związane ze zmianami demograficznymi nie są przez władze województwa postrzegane jako problem, a jako szansa dla rozwoju gospodarki i konkurencyjności regionu ? mówi marszałek Jacek Krupa. ? Oczywiście takie podejście wymaga zmiany sposobu myślenia i przełamania stereotypów wobec ludzi w srebrnym wieku. Mam nadzieję, że wydany przez nas poradnik stanie się takim dobrym zalążkiem podejmowanych w przyszłości zmian ? podkreślił marszałek.
Poradnik ?Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski?, wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, powstał we współpracy z ekspertami w tych dziedzinach życia, w których uczestniczą seniorzy. Wydanie ma nie tylko funkcjonalną i elegancką formę broszury, ale jest również dostępne w formie elektronicznej.
Publikację podzielono na obszary: zdrowia, usług społecznych, rynku pracy, edukacji, kultury, mieszkalnictwa i przestrzeni, transportu, turystyki i nowych technologii. W każdym z obszarów autorzy poradnika zdefiniowali najważniejsze problemy dotyczące seniorów, zaproponowali konkretne rozwiązania i założyli spodziewane efekty ich realizacji, a także wskazali możliwe źródła finansowania takich zadań. Nie zabrakło również przykładów dobrych praktyk, które już zostały wdrożone i mogą stać się inspiracją dla innych. Autorzy oceniają także ryzyko podjęcia proponowanych w poradniku działań.
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone ponad 5 mln euro na rozwój opieki długoterminowej seniorów, wsparcie opiekunów nieformalnych oraz finansowanie tworzenia i działalności placówek zapewniających dzienną opiekę i aktywizację osób niesamodzielnych.
W Małopolsce działa też Rada ds. Polityki Senioralnej ? pierwsza tego typu rada na szczeblu wojewódzkim, powołana przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Jej celem jest wzmacnianie pozycji małopolskich seniorów w życiu społecznym, poprawa jakości ich życia oraz wspomaganie tej grupy w realizacji własnych potrzeb i aspiracji.
Za komentarz może wystarczyć nawet jedno słowo – WRESZCIE! Przynajmniej przez ostatnie dwie dekady nie istniały rozwiązania dotyczące problemów seniorów – oni sami byli problemem! Władze państwowe i samorząd nie stworzyły modelowych rozwiązań, które służyłyby wykorzystaniu potencjału osób starszych. Przemiany kulturowe, rozpad tradycyjnego modelu rodziny, gwałtowne przyśpieszenie technologiczne oraz nachalna wręcz promocja młodości, sprawiły że ludzie starsi zaczęli być traktowani z lekceważeniem, a nawet pogardą.
Miejmy nadzieję, że pionierskie działania władz Małopolski odniosą sukces. Powinny one uzyskać wszelkie wsparcie – tym bardziej, że powodzenie tej inicjatywy może stać się wskazaniem dla władz naszego państwa do podjęcia ogólnopolskiego programu na rzecz ogromnej i wciąż rosnącej rzeszy osób „mniej młodych”.