Beethoven i nowe drogi? to idea przewodnia 20. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się w dniach 12-25 marca 2016 r. w Warszawie. Jak co roku jednak Festiwal rozpocznie się od szczególnych wydarzeń w Krakowie.
Świętujący w tym roku jubileusz 20-lecia Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym kraju. Odbywający się co roku w tygodniu poprzedzającym święta Wielkanocy prezentuje polskiej publiczności najwspanialszych artystów z kraju i ze świata, w wykonaniu których podziwiać możemy arcydzieła muzyki poważnej. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji, choć w jej programie ? jak na jubileusz przystało ? miłośnicy klasyki znajdą również sporo niespodzianek.
Zgodnie z tradycją krakowskie wydarzenia festiwalowe rozpoczął wernisaż wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej Kuratorem wystawy ?Beethoven i nowe drogi? jest Michał Lewicki. O oprawę plastyczną zadbał Mariusz Paluch. Uroczystości otwarcia towarzyszył recital cenionego pianisty Konrada Skolarskiego, który zaprezentował dzieła Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Aleksandra Skriabina i Ferenca Liszta.
W programie krakowskich wydarzeń festiwalowych melomani znajdą ponadto kilka niezwykłych koncertów. Zainaugurował je dzisiaj (7 marca) w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach występ jednego z najsłynniejszych polskich kwartetów smyczkowych na świecie ? Szymanowski Quartet. Artyści zaprezentowali utwory Wacława z Szamotuł, Josepha Haydna, Karola Szymanowskiego i Ludwiga van Beethovena.
Organizatorzy Festiwalu Beethovenowskiego pomyśleli także o najmłodszych melomanach. We wtorek (8 marca) w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się niezwykły koncert pt. ?Sinfonietka na Beethovenie?. Edukacyjno-muzyczne spotkanie dla dzieci (a także dorosłych) poprowadzi orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w siedzibie orkiestry Sinfonietta Cracovia (ul. Papiernicza 2, tel. +48 12 4167075).
W środę (9 marca) krakowską odsłonę 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zakończy występ jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych uczestników zeszłorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego ? łotewskiego pianisty Georgijsa Osokinsa Wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jurka Dybała artysta wykona Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W programie wieczoru zabrzmią ponadto: Uwertura g-moll Franciszka Lessela oraz VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Koncert odbędzie się w środę (9 marca) w Centrum Kongresowym ICE Kraków o godz. 19.30.
Bilety na wszystkie wydarzenia 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie dostępne na portalu www.eventim.pl, a także w salonach Empik oraz punktach InfoKraków.
Szczegółowy program Festiwalu: www.beethoven.org.pl
***
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena po raz pierwszy odbył się w 1997 roku w Krakowie, upamiętniając 170. rocznicę śmierci twórcy Fidelia i IX Symfonii. Od 2004 r. organizowany jest w Warszawie (przez pierwsze 7 lat odbywał się w Krakowie). W 2001 r. Festiwal został przyjęty do grona członków Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (EFA) z siedzibą w Gandawie (Belgia). We wrześniu 2010 r. zarząd Światowej Federacji Festiwali (IFEA) w amerykańskim Saint Louis przyznał Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena główną nagrodą IFEA/Haas & Wilkerson Pinnacle Award 2010, uznając go artystycznym przedsięwzięciem roku i wyróżniając spośród ponad trzech tysięcy imprez realizowanych na całym świecie.
W ramach Festiwalu organizowane są koncerty symfoniczne, kameralne i recitale, do udziału w których zapraszane są światowej sławy zespoły, dyrygenci i soliści. Kolejne edycje Festiwalu ujmują dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw, ukazując skąd Beethoven czerpał inspiracje, jaki wpływ jego muzyka wywierała na twórców innych epok oraz jak jego muzyczne idee odczytują współcześni artyści.