Muzeum Narodowe w Krakowie, to jedna z najważniejszych placówek kulturalnych w Polsce i Europie. Znane jest przede wszystkim ze swojej działalności wystawienniczej. Ale w swojej misji ma również działalność edukacyjną i wydawniczą.
Jak ciekawe, piękne i ważne książki ukazują się za sprawą MNK, będzie się można przekonać ? i również je nabyć ? w czasie Kiermaszu Książek w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego ? al. 3 Maja 1, w Krakowie.
Rozpocznie się on we wtorek 15 marca i potrwa do niedzieli 20 marca. Będzie czynny w godzinach otwarcia muzeum: w dni powszednie od 10.00 do 18.00, a w niedzielę od 10.00 do 16.00. Wśród propozycji książkowych znajdą się m.in. katalogi wystaw i wydawnictwa naukowe, ale także popularna seria książeczek edukacyjnych dla dzieci.
Na tą okazję przygotowano specjalne ceny! Rabaty sięgają nawet 80 procent wartości wystawionych na sprzedaż tomów. Jednak prawdziwi łowcy okazji będą mieli szansę upolować coś ładnego lub ciekawego za złotówkę, a nawet za 50 groszy. Dodatkową atrakcją będzie ?hit dnia? ? 10 książek z autografem autora dla pierwszych osób, które wykażą się nie tylko chęcią ich nabycia, ale też refleksem.
Na 19 marca zaplanowano dodatkową atrakcję. W tym dniu, o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie pisarką Anną Arno, autorką między innymi niezwykle ciekawej biografii Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Tym razem będziemy mieli okazję porozmawiać o jej nowej książce poświęconej Pauli Modersohn-Becker, uważanej dziś za najwybitniejszą malarkę niemiecką XX wieku.
Erudycyjnie Anna Arno jest tam, gdzie większość ludzi nie dochodzi, a niewielu świadomie przysiada w cieniu, wsłuchując się z rosnącym zdumieniem, że można właśnie tak czuć i przekładać rzeczywistość ? Agata Dębicka, recenzentka.blox.pl
Rozmowę, w której będzie uczestniczyć także krytyk literatury Anna Marchewka, poprowadzi Rzecznik MNK Katarzyna Bik. Wydarzenie to zapoczątkuje nowy cykl spotkań w Muzeum Narodowym w Krakowie poświęconych kobietom w sztuce.
Na najwcześniejszym zachowanym autoportrecie ma siedemnaście lat. Naszkicowała się węglem ? skupiona, patrzy nam prosto w oczy. Czternaście lat później, na jednym z ostatnich obrazów, ściska w dłoniach kameliową gałązkę. Jej rysy są monumentalne i uspokojone. Jakby z zaświatów śledziła losy swojego dzieła. Paula Modersohn-Becker przeżyła zaledwie trzydzieści jeden lat. Kiedy w 1907 roku umierała w Worpswede, nie wyschła jeszcze farba na Pannach Awiniońskich Picassa.
Przed śmiercią westchnęła podobno ?Jaka szkoda?. Nie zobaczyła narodzin kubizmu, nie doczekała się własnej wystawy. Od najmłodszych lat chciała ?stać się kimś?, ?nareszcie coś osiągnąć?. Jako pierwsza kobieta namalowała siebie nago. Kładzie rękę na brzuchu i ciekawie wygląda z obrazu. W swojej sztuce osiągnęła spełnienie.
?Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker? ? Wydawnictwo słowo/obraz terytoria 2015. Seria Portrety kobiet.