9 maja na Wawelu odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Tegorocznym laureatem został wieloletni członek redakcji ?Tygodnika Powszechnego? ksiądz Adam Boniecki.
Ideą Nagrody im. Jerzmanowskich jest wyróżnienie kandydata, który ? zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego ? ?przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim?.
Wybitna i szeroka działalność publiczna i publicystyczna tegorocznego laureata, księdza Adama Bonieckiego, znakomicie wpisuje się w przesłanie, jakie niesie ze sobą Nagroda im. Jerzmanowskich. Ksiądz Adam Boniecki, intelektualista katolicki, od lat zaangażowany jest w pracę na rzecz Kościoła otwartego na dialog ze społeczeństwem, w tym również z ludźmi wątpiącymi i niewierzącymi. Jako redaktor naczelny ?Tygodnika Powszechnego? ksiądz Boniecki zdołał przeprowadzić z sukcesem to legendarne pismo przez niezwykle trudny okres po odejściu ikony polskiej niezależnej inteligencji, redaktora Jerzego Turowicza. Wcześniej, kierując polskim wydaniem ?Osservatore Romano?, znalazł skuteczną metodę przekazywania do kraju codziennych wiadomości pomimo szalejącej cenzury. Dzisiaj w całej Polsce wystąpienia publiczne ks. Adama Bonieckiego zapełniają duże sale publicznością spragnioną mądrego i przyjaznego głosu przedstawiciela Kościoła. A jego cotygodniowy felieton w ?Tygodniku Powszechnym? jest zawsze oczekiwany z dużą niecierpliwością.
Nagroda im. Jerzmanowskich przyznawana jest pod patronatem Województwa Małopolskiego. Wyróżnienie ma długą historię ? zostało ustanowione w 1908 r., a pierwszy raz przyznano je w 1915 r. Po wielu dekadach przerwy (od 1938 r.), dzięki staraniom PAU i funduszom Województwa Małopolskiego, nagroda została odnowiona ? w 2009 r., w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego. Pierwszą laureatką nagrody po jej wznowieniu została Janina Ochojska-Okońska. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się tak wybitne osobistości, jak: kardynał Adam Sapieha, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Jerzy Nowosielski.