Wciąż więcej jest zwolenników niż przeciwników rządu Beaty Szydło. We wrześniu dał się jednak zauważyć wyraźny spadek poparcia dla rządzących. Polacy stają się też coraz bardziej krytyczni wobec polityki gospodarczej prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość.
Jak Polacy przyjęli nowy rząd
Wybory do parlamentu odbyły się w październiku 2015 r. W ich wyniku największą część, 37,58%, miejsc w sejmie przypadła posłom partii Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Polityka, jakiej realizację zapowiadali przed wyborami przedstawiciele partii, miała zatem poparcie prawie 38% głosujących obywateli. Platforma Obywatelska, druga w kolejności, otrzymała 24,09% głosów. Taka większość pozwala PiS-owi na znaczną samodzielność ustawodawczą, z czego partia korzysta od początku sprawowania rządów.
Nowy rząd został zaprzysiężony przez prezydenta, Andrzeja Dudę 16 listopada 2015 r. Sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadzony miesiąc później wskazywał na to, że 30% Polaków popierało nowy rząd. W styczniu 2016 r. poparcie wzrosło do 36%. W tym samym czasie zwiększyła się też jednak liczba przeciwników rządu: z 31 do 34%.
Poprawiły się wtedy także pierwsze notowania premier rządu, Beaty Szydło. W grudniu zadowolenie z jej rządów deklarowało 33%, a w styczniu już 41% respondentów. Zmniejszyła się przy tym liczba badanych, którzy wyrażali niezadowolenie: z 44 do 40%. Mimo to poparcie społeczne dla pani premier nie wystarczyło, aby Polacy widzieli ją w roli polityka roku 2015. Według sondażu CBOS powinien nim zostać prezydent Andrzej Duda. Beatę Szydło wyprzedziły w tym zestawieniu osoby, które stanowiły jej poprzedników na stanowisku prezesa rady ministrów: Jarosław Kaczyński, Ewa Kopacz oraz Donald Tusk.
Stosunek do rządu Beaty Szydło po 100 dniach działalności
Po 100 dniach działalności nowego rządu, w marcu 2016 r., CBOS sprawdził, jak wygląda poparcie Polaków dla jego działań. Okazało się, że poparcie dla rządu wyraża 36% Polaków, a jego przeciwnikami jest 33%. 44% badanych popiera samą premier. Tyle samo osób pozytywnie ocenia pracę rządu. Poparcie dla rządu i Beaty Szydło niezmiennie wyrażają przede wszystkim osoby o poglądach prawicowych, religijne, będące elektoratem PiS lub partii Kukiz’15.
Ocena rządu Beaty Szydło we wrześniu 2016
W najnowszym sondażu CBOS, z września 2016 r. odnotowano spadek poparcia dla rządu i nieznaczny wzrost odsetka jego przeciwników. Obecnie popiera go 34% osób badanych (w sierpniu było ich aż 37%), a niezadowolonych z niego jest 33% respondentów (w sierpniu było ich 32%).
Poparcie traci również sama Beata Szydło. We wrześniu popiera ją 41% badanych, podczas gdy jeszcze w sierpniu miała ona poparcie 44% osób. Wzrosła też liczba niezadowolonych z jej rządów: z sierpniowych 36% do 42% badanych.
Polacy bardziej krytycznie oceniają też politykę gospodarczą rządu. Niemal połowa (49%) badanych twierdzi, że polityka prowadzona przez urzędujący gabinet nie daje szans na poprawę sytuacji gospodarczej kraju. Osób, które tak uważają, jest o 3% więcej niż w sierpniu. Jednocześnie ubyło osób, które są przekonane, że działania rządu poprawią funkcjonowanie gospodarki kraju. W sierpniu twierdziło tak 41% respondentów, we wrześniu takich osób jest już o 2% mniej.