W wieku 88 lat w Krakowie zmarł Jerzy Nowosielski, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy.
Malarz, rysownik, scenograf i wybitny twórca ikon. Przez całe życie zajmował się sztuką sakralną. Jak wspominał po latach, wpływ na jego fascynację miały najpierw pielgrzymka do Ławry w Poczajowie na Wołyniu, którą odbył jako nastolatek, a następnie wizyta w Muzeum Ukraińskim we Lwowie, gdzie zetknął się z bogatą kolekcją ikon.
Zaczynał jako asystent Tadeusza Kantora, przyznawał się również do wpływów Tadeusza Brzozowskiego. Pierwszą wystawę zaliczył w 1995 roku, a już rok później reprezentował Polskę na biennale w Wenecji.
Od lat 60. związany był z krakowską ASP – najpierw jako wykładowca, później profesor. Był też członkiem PAU, Grupy Młodych Plastyków oraz Grupy Krakowskiej. Tworzył malowidła ścienne, ikonostasy, polichromie (m.in. w kościołach w Lourdes, Nowej Hucie, Warszawie, Białymstoku i Jeleniej Górze), portrety, pejzaże, martwe natury oraz obrazy abstrakcyjne. Poświęcał się również pracom teoretycznym na temat ikon i malarstwa.
Znany był ze wspierania młodych twórców. W 1996 r. razem z żoną Zofią założył Fundację Nowosielskich, która co roku przyznawała nagrody i stypendia wyróżniającym się artystom. Ich laureatami byli m.in. Mirosław Bałka i Leon Tarasewicz.