Na dwóch sesjach, zwyczajnej i nadzwyczajnej, które odbyły się 29 marca, Rada Miasta Krakowa przyjęła dwie uchwały dostosowujące sieć szkół do nowego ustroju szkolnego: pierwsza dotyczy sieci szkół podstawowych i gimnazjów, a druga ? sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych. Obie uchwały są rezultatem wielomiesięcznych prac urzędników, konsultacji ze stroną społeczną oraz uwag zgłoszonych przez małopolskiego kuratora oświaty. Nowa sieć szkół zacznie obowiązywać 1 września 2017 r.
Przyjęte przez radnych przepisy to:
- uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą ? Prawo oświatowe, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.
- uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych, mających siedzibę na terenie Gminy Miejskiej Kraków, do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą ? Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych, mających siedzibę na terenie Gminy Miejskiej Kraków, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.
Obie uchwały mają charakter ostateczny. Przypomnijmy, że poprzedziły je uchwały intencyjne ? zawierające propozycję nowej sieci szkół wypracowaną w toku konsultacji społecznych ? które krakowscy radni podjęli 15 lutego. Następnie, zgodnie z obowiązującą procedurą, zostały one przekazane małopolskiemu kuratorowi oświaty do zaopiniowania.
Opinia kuratora została wydana 10 marca ? była pozytywna, ale wskazywała na konieczność wprowadzenia pewnych zmian w uchwałach ostatecznych. Wszystkie uwagi organu sprawującego nadzór pedagogiczny zostały uwzględnione przez władze Krakowa i wprowadzone do ostatecznej wersji uchwał. Dotyczyły przede wszystkim: przekształcenia Gimnazjum nr 35 w XLIII LO, przekształcenia Gimnazjum nr 1 w XLIV LO, przekształcenia Gimnazjum nr 37 w Szkołę Podstawową nr 77 oraz korekty obwodów kilkunastu szkół podstawowych.
Zgodnie z przyjętymi uchwałami sieciowymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków część gimnazjów zostanie przekształcona w szkoły podstawowe lub licea ogólnokształcące, a pozostałe gimnazja zostaną włączone w struktury istniejących szkół (oznacza to, że żadne gimnazjum nie zostanie zlikwidowane). Ostatecznie, po uwzględnieniu uwag małopolskiego kuratora oświaty, 12 gimnazjów zostanie przekształconych w szkoły podstawowe, a cztery gimnazja ? w licea ogólnokształcące.
Od 1 września 2017 r. sieć szkół obejmie 110 szkół podstawowych, w tym 12 nowych szkół powstałych z przekształcenia gimnazjów. Będą to:
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 na ul. Kluczborskiej,
- Szkoła Podstawowa nr 19 na ul. Senatorskiej,
- Szkoła Podstawowa nr 33 na ul. Konarskiego,
- Szkoła Podstawowa nr 35 na ul. Złoty Róg,
- Szkoła Podstawowa nr 39 na ul. Jachowicza,
- Szkoła Podstawowa nr 49 na ul. Montwiłła-Mireckiego,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 77 na os. Złotego Wieku,
- Szkoła Podstawowa nr 103 na os. Kolorowym,
- Szkoła Podstawowa nr 106 na ul. Litewskiej,
- Szkoła Podstawowa nr 110 na ul. Skwerowej,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 128 na ul. Seniorów Lotnictwa,
- Szkoła Podstawowa nr 149 na ul. Bujaka.
Nowe cztery licea ogólnokształcące, które powstaną z przekształcenia gimnazjów, to:
- XLI Liceum Ogólnokształcące przy Rynku Kleparskim (z Gimnazjum nr 4),
- XLII Liceum Ogólnokształcące na ul. Studenckiej (z Gimnazjum nr 2),
- XLIII Liceum Ogólnokształcące na ul. Limanowskiego (z Gimnazjum nr 35),
- XLIV Liceum Ogólnokształcące na ul. Bernardyńskiej (z Gimnazjum nr 1).